Maksud laekuvad oodatud tempos

Hille Tressum 08. august 2008, 07:49

Maksu- ja tolliameti andmetel on seitsme
kuu jooksul riigieelarvesse laekunud 40,7 miljardit krooni, mis on 55,4
protsenti planeeritud maksutuludest.

Peaminister Andrus Ansip sõnul ollakse selle tulemusega nii eelmise aasta laekumiste kui ka kehtiva eelarve graafikus, kuigi käibemaks ja kütuseaktsiis on praeguses seisus alalaekunud. Käibemaksu oodatust kehvem laekumine on põhjustatud eelkõige impordilt laekuva käibemaksu järsust vähenemisest kogu esimese poolaasta jooksul. Kütuseaktsiisi kasina laekumise põhjuseks on aktsiisi- ja tollilaost vabasse ringlusse deklareeritud diisli ja bensiini koguste oluline vähenemine võrreldes eelmise aastaga.

Alkoholi- ja tubaaktsiisi on laekunud üle ootuste

Samas on sotsiaalmaksu ning alkoholi- ja tubakaaktsiisi riigikassasse tulnud planeeritust enam. "Alkoholiaktsiisi laekumine oli juulis eriti hea, sest osteti ilmselt varusid kokku. Tubakaaktsiisi nii suurt laekumist ei osanud aga oodatagi," ütles Ansip.

Nende maksude püsivat normaaltaset laekumises võib eeldada alates oktoobrist-novembrist, kuna selleks ajaks peaksid hinnanguliselt enamik varusid olema realiseeritud.

Rahandusminister Ivari Padar ütles, et praeguse seisuga on lisaeelarve ja laekumiste tempo vahe 200 miljonit krooni, mis on tema hinnangul siiski suhteliselt väike number. Maksuraha laekumiste tempo kiskusid alla veebruar, märts ja aprill, mida peaminister iseloomustas sõnaga "nigel". Järgmised kuud kuni siiani on see-eest varasemate aastatega plussis olnud.

"Ei ole põhjust ülimaks optimismiks ega ka paanikaks. Teiseks lisaeelarveks senised maksulaekumised küll põhjust ei anna," kinnitas Ansip.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2008, 17:11
Otsi:

Ava täpsem otsing