Saksamaa tahab kaitsta osasid tööstusharusid välisinvestorite eest

21. august 2008, 16:30

Saksa valitsus võttis hoolimata erasektori
protestidest kolmapäeval vastu seaduseelnõu, mille eesmärgiks on kaitsta
strateegilisi Saksa tööstusharusid ebasobivate välisinvestorite eest.

Selle eelnõuga loodud süsteem, mille puhul eeskuju võetud Ühendriikide Välisinvesteeringute Komiteest, lubaks riigil keelata väljastpoolt Euroopat tulevatel investoritel osta suuremat osa kui 25% Saksa firmast, kirjutas Financial Times.

See seadus on vastuseks Berliinis juba pikka aega mureks olnud riikide poolt kontrollitavate investeerimisfondide suurenevale mõjule. Viimasteks on just kiiresti kasvavate Aasia, Venemaa ja Kesk-Ida majanduste valuutareservide kontrollimiseks loodud fondid.

Saksa majandusministri Michael Glos´i sõnul annab uus seadus lihtsalt Saksamaale samasuguse instrumendi nagu on Ühendriikidel, Suurbritannial ja Prantsusmaal juba väga pikka aega olemas olnud, ning ei hirmuta investoreid ära. Tema sõnul oleks investeeringute ülevaatamised väga haruldased ning siiani ei ole olnud veel tehingut, mis üldse vajaks üle vaatamist.

Töö antud dokumendi kallal on kestnud peaaegu aasta ning pidevalt on kardetud, et see on vastuolus Euroopa Liidu seadusandlusega kapitali vabast liikumisest, seetõttu on tehtud ka tihedat koostööd Euroopa Komisjoniga.

Põhilise argumendina seaduse vastu leitakse, et tulevase seaduse seletus riikliku turvalisuse ja avaliku korra kohta on liiga lai ning Euroopa Liidu seadused kapitali vaba liikumise kohta kehtivad nii EL`i kui ka väljastpoolt seda tulnud investoritele ning selle seaduse alusel tehtud otsuseid saaks siis kaevata Euroopa Kohtusse.

Samuti leiavad seaduse oponendid, et selline seaduseelnõu annab „vale poliitilise signaali Saksamaa kui investeeringute jaoks sobiva koha suhtes“. Lisaks kardetakse, et praegune seadus ajaks eemale praeguseks juba 439 miljardit eurot investeerinud ning sellega 2 miljonile inimesele töökoha loonud välisinvestorid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. October 2008, 22:08
Otsi:

Ava täpsem otsing