22. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Soomlased otsivad Ida-Euroopast hulgi firmajuhte

Soome firmade laienemine Kesk- ja Ida-Euroopasse on kaasa toonud ka suurema vajaduse oskajate juhtide järele piirkonnas. Venemaa, Baltimaad, Tšehhi, Ukraina ja Kasahstan on riigid, kust just praegu otsitakse erilise hoolega uusi juhte.

"Osades Ida-Euroopa riikides, kus Soome firmad on töötanud juba pikka aega, vahetatakse nüüd oma kaasmaalasi kohalike juhtide vastu välja," ütles personali suunatud pakkumistega ehk „peade küttimisega“ tegeleva firma Pedersen Partners Soome osa juhataja Martin Nysten.

Ida-Euroopast värvatavate juhtide seas on suuremaks omapäraks nende vanus, kuna paljud on suhteliselt noored, umbes 30-40aastased. Nooremal põlvkonnal ei ole vanu nõukogude aja tööharjumusi, omavad läänelikku haridust ning nad võivad juba olla ka lääne firmades töötanud. Seetõttu ongi Nysteni sõnul just sellised juhtivtöötajad kõige huvi pakkuvamad, kirjutas Kauppalehti.

Juhtkondade palgad näiteks Venemaal ja Tšehhis on eriti kõrged, kuid Nysteni sõnul ei ole raha ainus asi, millega firma end tulevastele töötajatele müüb. Eriti Venemaal on nüüd palga kõrval ausse tõusmas pehmed väärtused. Töötajad ootavad töökohalt näiteks ka stabiilsust ja korralikke puhkusevõimalusi. Tööandja võib ka aidata kodulaenu saamisel. Puhtalt palgavõistlusse minek toob firmadele ainult suuri kulutusi.

Otsepakkumisi tulevastele töötajatele kasutatakse üsna palju just kinnisvaravaldkonnas ja tööstuses, samuti on inimesed sellise värbamismeetodiga harjunud investeeringute ja rahandusega tegelevate ettevõtete puhul. Põhiliseks tegevuspiirkonnaks "peade küttidele" on siiski Aasia, kus see piirkond kasvab kõige kiiremini, suuruselt järgmine kasv piirkonnal ongi Kesk- ja Ida-Euroopas.

Uutesse riikidesse investeerivad firmad vajavad suunatud personaliotsingut teostavatelt firmadelt ülemaailmset tegevust, seetõttu ongi „peade küttimise“ valdkond viimastel aastatel kasvanud ning näitab ka edasisi kasvu märke olenemata majanduse ebakindluse suurenemisest.

Üheks põhjuseks, miks suurenevad otsepakkumised tulevastele juhtivtöötajatele on vanema põlvkonna pensionile jäämine ning sellega ka potentsiaalsete kandidaatide hulga vähenemine.

Suunatud pakkumised personalivaldkonnas on juba igapäevane asi isegi Soomes, seda eriti just kõrgema juhtkonna leidmisel. Nysteni sõnul on siiski suhtumine suunatud pakkumise värbaja kõnesse hoopis teistsugune, kui näiteks Inglismaal, kus selline meetod on väga tavaline.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt