Vananev rahvastik ja madal sündimus hirmutab EL`i

28. august 2008, 18:43

Immigratsioonis saab Euroopa Liidu jaoks
ainus rahvastiku kasvu allikas juba seitsme aasta pärast, selgub uuest Eurostati
uuringust. Samuti hakkab üha suuremat mõju avaldama vananeva rahvastiku
ülalpidamine.

Praeguseks on selge, kelle töö arvelt tagatakse Briti pensionäride sissetulekud – need on riigi immigrantidest elanike lapsed. Ülejäänud Euroopal ei pruugi nii vedada, sest kogu ühendus on istunud juba aastaid demograafilise kellapommi otsas kuid alles teisipäeval avaldatud Eurostati uuring näitab kui lähedal see probleem tegelikult on, kirjutas Spiegel Online.

Surmade arv Euroopas ületab sündide arvu juba seitsme aasta pärast ning peale seda muutuvad ainsaks rahvaarvu kasvu allikaks mujalt sisse tulnud inimesed. Kuid aastaks 2035 jääb isegi sellest väheks ning rahvaarv ühenduses hakkab kahanema. Praegusel hetkel on Euroopa Liidus kokku 495 miljonit kodanikku. Uuring ennustab, et suurima elanike arvu saavutab ühendus aastaks 2035, kus see on 521 miljonit enne kui see hakkab kahanema ning jõuab 506 miljoni inimeseni aastaks 2060.

Rahvaarvu kahanemine aga on alles osa probleemist, sest Euroopa Liidu rahvastik vananeb järgmise 50 aastaga märgatavalt ning aastaks 2060 on iga vanema kui 65 aasta vanuse inimese kohta ainult kaks tööealist inimest, samas kui praegu on neid 4. Selline tendents esineb kõigis 27 ühenduse liikmesriigis ning samuti Šveitsis ja Norras.

Aastaks 2060 ei ole Euroopa rahvarikkamaks riigiks enam Saksamaa, sest sealne rahvaarv kaheneb 71 miljoni inimeseni vaid hoopis Ühendkuningriik, mille prognoositud rahvaarv on 76,6 miljonit, mööda läheb ka Prantsusmaa, kus aastaks 2060 ennustatakse elanike arvuks 72 miljonit.

Kõige suuremat rahvaarvu kahanemist on oodata Lõuna- ja Ida-Euroopa riikides, kus suurimate kaotustega on Bulgaaria 28%, Läti 26% ja Leedu 24 % elanike arvust. Skandinaaviamaad ja Suurbritannia on maadeks mida kõige vähem mõjutavad demograafilised muutused. Viimases on kohaliku statistikaameti andmete kohaselt üsna korralik sündimus tingitud immigrantide suuremast soovist lapsi saada. Kokku väheneb rahvaarv 29 uuritud riigi seast neljateistkümnel.

Saksamaa puhul on väga selgelt näha üle Euroopa kehtivat Ida-Lääne erinevus sündimuses. Vastavalt kohalikule uuringule on regiooni raskused põhjustatud Ida-Saksa majanduse kokku kukkumisest ning piiride avanemise tõttu tekkinud töövõimalused. Immigratsiooni peetakse sakslaste praeguse elukvaliteedi säilitamiseks hädavajalikuks. Siiski paistab olukord Saksamaal paranevat, kas nüüd seoses uue perepoliitikaga või jalgpalli MM`iga aga sündimus kasvas esimest korda peale 2001. aastat kuigi see on ikkagi veel rahvastiku taastootmiseks liiga väike, on see riigi valitsuse arvates lootuskiireks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2008, 18:43
Otsi:

Ava täpsem otsing