Venemaa ajalooõpikud nimetavad Stalinit ratsionaalseks ja tõhusaks juhiks

03. september 2008, 21:25

Selleks sügiseks Venemaal ilmunud uus
ajalooõpetajate juhend kirjeldab Stalini terrorikampaania organiseerimist kui
ratsionaalset tegevust. Eelmisel aastal aga oli selle juhendi eelmises variandis
kirjeldatud teda kui „tõhusat juhti“


Uus käsiraamat nimega „Venemaa ajalugu 1900 – 1945“ on osa haridusmaterjalide seeriast, mis autorite sõnul aitab propageerida noorte inimeste seas patriotismi. Kriitikute sõnul on tegemist aga põhimõtteliselt tegemist Stalini kuritegude puhtaks pesemisega.

Antud juhendiga kaasnevad õpikud aga ilmuvad alles märtsis seega ei saa ka sellel õppeaastal veel nende järgi õpetada ning siis ei ole ka hinnang Stalini kohta lõplik, kirjutas The Moscow Times.

Stalini võimu ajal hukati sadu tuhandeid inimesi ning miljoneid saadeti Gulagi koonduslaagritesse. Käsiraamatu järgi oli 1930nendate Suure Terrori põhjuseks, et Stalin ei teadnud, kust tuleb järgmine löök ning ründas seetõttu kõiki kes tema arvates ei olnud talle liitlaseks.

Antud käsiraamat rõhutab õpetajatele, et oluline on näidata, et Stalin tegutses kindlas ajaloolises situatsioonis täiesti ratsionaalselt riigi tööstusriigiks muutmise pideva toetajana. Selle juhendi toimetaja Alexander Danilov kaitses sõnastust öeldes, et tegemist on lihtsalt ajaloolise isiku iseloomu uurimisega ning tegelike saavutuste näitamisega.
Samas ei olnud prominentne Vene ajaloolane Roy Medevedev sellega nõus, nimetades taolist lähenemist „ainult ametlikult objektiivseks“ sest tegemist on tegeliku ajaloo võltsimisega ning Stalin ei käitunud mitte mingil juhul kogu aja ratsionaalselt ning paljud tema teod tegid riigile suurt kahju.

Käsiraamatu toimetaja Anatoli Utkini sõnul tegi Nõugkogude Liidu juht Teise Maailmasõja ajal mitu geniaalset otsust, näiteks riigi sõjatehaste viimine sisse tungivatest vägedest eemale ida poole.

Venemaa Riikliku Humantiaarteaduste Ülikooli ajalooteaduskonna juht Alexander Kamensy ütles, et kahjuks on ajaloo õpetamine koolides muutunud ideoloogiliseks instrumendiks.

Raamatu eelmises versioonis esinenud kirjeldus Stalinist kui tõhusast juhist eemaldati kirjastuse Prosveshcheniye peatoimetaja sõnul siiski raamatu lõplikust variandist

Antud raamat sisaldab ka peatükki Putini „suveräänsest demokraatiast“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2008, 21:25
Otsi:

Ava täpsem otsing