Euroopa Komisjon kärpis eurotsooni kasvuprognoosi

10. september 2008, 15:19

Euroopa Komisjon kärpis eurotsooni
selleaastast kasvuprognoosi ja andis mõista, et võib ühtlasi alandada ka 2009.
aasta prognoosi, kui USA ja Aasia majandused jahtuvad.

Eurot kasutava 15 riigi majandus võib kasvada sel aastal 1,3%, teatas komisjon täna, korrigeerides oma aprillikuist prognoosi, mis oli 1,7%. Euroopa majandus on langenud kolme kuu vältel alates juunist. Luksemburgi rahandusminister Jean-Claude Juncker ütles täna, et põhimõtteliselt on olemas risk languseks, kirjutas Bloomberg.

Tööstus ja teeninduse kindlustunne langes kolm kuud järjest kestnud kokku tõmbamise järel viie aasta madalaimale tasemele. Isegi jahtuva majandusega kavatseb Euroopa Keskpank kärpida intressimäärasid võideldes seeläbi inflatsiooniga.

Majandusaktiivsus on viimastel kuudel kahanenud märkimisväärselt, ütles täna Brüsselis eurotsooni rahandusministreid koondava grupi liider Jean-Claude Juncker. Euroopa Liidu raporti andmetel seiskub arvatavasti majanduskasv järgnevatel kvartalitel. „2008. aasta teises pooles ootame me majandusaktiivsuse seiskumist üle kogu regiooni,“ ütles Londonis resideeruva Global Insight majandusanalüütik Howard Archer. Tema näeb majanduskasvu aeglustumist sel aastal 1,2%-i peale ja järgmisel aastal 0,8%-i peale.

Komisjon jättis kasvuprognoosi endiseks Saksamaa majandusel (1,8%) ja alandas prognoose Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia ja Hollandi majandust rääkides.

Samal ajal kui komisjon tõstis inflatsioonimäära prognoosi 2008. aastal 3,1%-lt 3,6%-le, olidi seisukohal, et tarbijahinna kasv võib olla saavutanud pöördepunkti, pärast seda, kui nafta hind kukkus ja lähikuudel jäävad möödanikku kasvavad toiduhinnad ja energiakulutused.

Pariisis tegutsev kosmeetikafirma L’Oreal SA, teatas 29. augustis, et alandas prognoose selle aasta kasumile. Stora Enso Oyj ja UPM-Kymmene Oyj, Euroopa suurimad paberitootjad teatasid täna, et sulgevad mittetulusad tootmisliinid kui toormaterjal ja energiahinnad ei võimalda neil lõpptoote hinda tõsta.

Pangad nagu Amsterdamis ja Brüsselis paiknevad Fortis ja Irish Life Permanent Plc of Ireland kannatavad kulude mahakandmise ja kasvavate rahastamiskulude käes, mis on seotud krediidikriisiga. Prantsuse suuruselt kolmas pank Agricole SA ütles täna, et koondab umbes 500 töökohta Calyoni korporatiiv- ja investeerimispanganduse üksuses, et ohjata kulutusi järgneval kolmel kuul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 12:35
Otsi:

Ava täpsem otsing