Venemaa kaitseb rubla, meedia süüdistab paanikas Gruusiat

21. oktoober 2008, 14:51

Venemaa valitsus ja keskpank kinnitavad
murelikuks muutunud kodanikele, et kuuldustel rubla devalveerimisest ei ole
mingit alust.

„Mingit devalveerimist ei plaanita,“ tsiteeris uudisteportaal News.ru Venemaa rahandusministri asetäitjat Sergei Šatlovi.

Rubla langusele mänginud spekulandid said aga eile valusalt vastu näppe, kui Venemaa keskpank teatas, et piirab järsult valuutaswappide mahtu - varasema 500 miljardi asemel vaid 50 miljardile rublale. Nagu kirjutab ajaleht Kommersant, oli see seni eriti mitteresidentidele väga mugav instrument rubla nõrgenemise peale mängimiseks, mida viimastel kuudel ka aktiivselt kasutati. Kuuldused rubla devalveerimisest lõppesid eile hoopis rubla tugevnemisega 0,7%.

„Nad püüavad pigistada lühikeseks müüjaid, spekulante,“ ütles Bloombergile UralSib Financial Corpi peaökonomist Vladimir Tihhomirov. „Nüüd ei ole ringluses enam piisavalt rublasid, nii on pangad sunnitud dollareid müüma, et rublasid osta.“ Täna oli valuutaswappide maht vaid 30 miljardit rubla.

Ajaleht Moskovski Komsomolets selgitas aga välja paanika külvaja – Gruusia võrguväljaande, mis eksitava uudise eetrisse lasi. Enda sõnul tsiteeris Gruusia kanal Reutersit, kuid agentuur eitab autorlust. Gruusia spetsialistide infosõda oleks äärepealt eesmärgi saavutanud, märgib leht, pidades silmas paanikat, mis võinuks uppi lüüa Venemaa finantssüsteemi.

Moskvas olid nädalavahetusel valuutavahetuspunktides pikad järjekorrad. Dollari müügikurss kerkis ametliku 26 rubla asemel kuni 29 rublale.

Venemaa, mille keskpanga reservid on maailmas suuruselt kolmandal kohal, on augusti algusest rubla kaitseks kulutanud 67 miljardit dollarit, kirjutas täna Financial Times. Reservid sulavad 12 mld-16 mld dollari võrra nädalas.

Alfa Banki president Petr Aven ütles esmaspäeval, et usub, et rubla jätkab nõrgenemist nafta hinnalanguse pärast. „Minu prognoos on, et rubla nõrgenemine jätkub. Selleks on ilmsed põhjused: nafta hind on langenud, mis vähendab dollarite sissevoolu riiki ning rublasid on vaja pankadele laenamiseks. Sellest tuleneb, et rubla jätkab odavnemist,“ ütles ta.

Ka endine Kremli majandusnõunik Andrei Illarionov peab tõenäoliseks, et rubla järkjärguline nõrgenemine jätkub. Juulist on rubla dollari suhtes odavnenud 13%. „Keskpank kindlustab ennast ning järgib poliitikat, mis viiks majanduse ja tööstustoodangu kasvule,“ ütles ta FT-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. October 2008, 16:14
Otsi:

Ava täpsem otsing