Ööklubi toodab tantsijate trampimisest elekrit ja see müüb

25. oktoober 2008, 16:49

Rotterdami (Holland) klubiomanik kulutas
3,2 miljonit krooni vaid 25 ruutmeetrisele tantsupõrandale, mis muundab
tantsijate sammud elektriks, välja reklaamitud "rohelisus" osutus klubile heaks
turundusliigutuseks.

Club Watt`i valgusshow saab energiat tantsijate liikumisest - mida parem muusika, mida enam inimesi põrandal, seda rohkem valgust sähvib, kirjutas eile International Herald Tribune.

See on üks vähestest "elektripõrandaist" maailmas, seni on need eelkõige eksperimentaalsed. "Selles esimeses klubis, arvasime, oleks kasulik, kui inimesed näevad tulemust," kommenteeris projekti nõustaja Michel Smit tantsu ja valgusshow seostamist, "kuid kui uus omanik peaks tahtma seda elektrit kasutada oma röstri jaoks, siis võib ka seda." Projekti teaduslike konsultantide kinnitusel on ühest tantsivast inimesest kasu keskmiselt 20 vati jagu ehk kahe inimesega saab lambipirni põlema. Põrand kasutab piesoelektriliseks nimetatavat tehnoloogiat, kasutegur on aga esmakatsetustele kohaselt väga madal. Tantsijate jalge all nõtkub põrand 1cm võrra, spetsiaalses alusmaterjalis tekivad kokkutõmbumisel laengud.

Eelmisel aastal lõid Hollandi leiutajad, insenerid ja investorid ettevõtte Sustainable Dance Club (säästev tantsuklubi), mida nüüd juhib Smit. 1400 kohalises Wattis on ka vihmaveega töötavad tualetid ja vähe prügi tootvad baarid, kus kõik läheb maksimaalselt taaskasutusse. Ära kasutada on üritatud võimenditest ja muust helitehnikast lähtuvat soojust. "Meie idee on, et maailmas on küllalt energiat, tuleb vaid seda õigesti ära kasutada. Kui sul on rahvast täis tantsuklubi, neid on siin ümbruses palju, tuleb seda lihtsalt ära kasutada," argumenteeris Smit. Klubi üks omanikke Aryan Tieleman avaldas lootust, et tantsupõrand suudaks toota 10% klubi elektrivajadusest. Tema sõnul on muude ümberkorraldustega suudetud võrreldes eelmise samas kohas asunud klubiga vähendada energiatarbimist 50% ja veetarbimist 30%. Watt on klubiekvivalent hübriidautoga sõitmisele, märkis ajaleht. "Muidugi hoolin ma keskkonnast ja olen rahul, et saan oma osakese niimoodi anda," ütles klubikülastajast üliõpilane Bas Muller väljudes tualetist, kus loputuskast näitab igakordselt alla tõmmatud veeliitrite hulka. "Olen rahul igasuguse energiahulgaga, mida põrand klubi jaoks toodab. Ja ärimehena tean, et see äratab tähelepanu," rääkis omanikeringi kuuluv Tieleman. Ta tunnistas, et otseselt elektrienergiana ei teeni põrandale kulutatud 3,2 mln krooni ennast kunagi tagasi. Osa põrandast lennutatakse ringi demonstreerimiseks mujal maailmas, järgmisena New Yorgis. "Seda võib kasutada kus iganes on liikumist, küsimus on aga, millal see jõuab enda äratasumiseni," rääkis Smit. Ettevõte töötab odavamate ja efektiivsemate materjalide arendamise kallal. Klubide järel järgmiseks sihtrühmaks kuulutas ta välja võimlad ja spordikeskused.

Ajaleht IHT ei kirjutanud sellest, kui palju praeguse primitiivse tehnoloogiaga turunduslike katseeksemplaride tootmiseks peale hunniku raha tegelikult kulus energiat ja muid ressursse. Küll on laialt kajastatud tegijate juttu kliima soojenemisest inimtegevusest tuleneva CO2 emissiooni tõttu, mida paljud teadlased peavad müüdiks. Igatahes kliima soojenemise paika pidades ja maailmamere taseme tõustes oleks Club Watti asukoht Rotterdam üks esimesi kohti, mis ära upuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. October 2008, 16:49
Otsi:

Ava täpsem otsing