Inspektsioon: kauplemisseisak eri põhjustel

28. oktoober 2008, 15:32

Finantsinspektsiooni juht Raul Malmstein
ütles, et investeerimisfondid seiskavad osakutega kauplemise eri põhjustel, kuid
selline järsk samm astutakse reeglina klientide võrdseks kohtlemiseks ja
nende huvide kaitseks.

Malmstein selgitas, et kui näiteks Trigon peatas kauplemise mitme üheaegse osakute tagasivõtmise orderi tõttu, siis Venemaa suunaliste fondiosakutega ei toimu praegu tehinguid põhjusel, et kogu kauplemine Venemaal seisab.

Malmstein ütles aripaev.ee-le, et fondid ei tohi osakutega kauplemist peatada kergekäeliselt, kuid klientide võrdseks kohtlemiseks, kõigi investorite huvide kaitseks ja fondi likviidsuse tagamiseks saavad fondijuhid seisata kauplemise kuni kolmeks kuuks.

"Selleks pole meie luba vaja, on vaid kohustus meid teavitada. Teatud juhtudel on meil kohustus sekkuda, kuid see on pigem ventiili avamine," lisas Malmstein, juhtides samas tähelepanu globaalsete finantsturgude üldisele närvilisusele. "Kauplemise peatamine sõltub palju turu üldisest olukorrast, aga kui fondi tegevus peatatakse, seda niisama igaks juhuks teha ei tohi."

Seejuures võib fondijuht otsuse langetada ja kauplemise peatada vaid loetud minutitega. Reaalajas uuendatavat ülevaadet kauplemise peatanud fondidest pole olemas kuskil maailmas.

"Me ei saa ette ennustada, kes peatab osakute lunastamise," ütles Malmstein. "Selline oht on alati olemas ja see pole Eesti eripära. Investorite riskitaluvus on oluliselt langenud," sõnas finantsinspektsiooni juht investorite võimaliku soovi kohta üheaegselt raha fondidest välja võtta.

"Milline on keskmise Eesti investori profiil ja kas tal on isiklikke finantsprobleeme, selle spekulatsiooniga ei tahaks ma kaasa minna," lisas Malmstein. "Ei oska ka seda kommenteerida, kas raha liigub praegu Eestist välja või mitte."

Malmstein märkis, et nende kõrval, kes positsioone kiiruga likvideerivad, võib olla ka selliseid investoreid, kes praegu oma haaret laiendavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. October 2008, 16:23
Otsi:

Ava täpsem otsing