Akadeemik: riigi rolli tuleks suurendada

31. oktoober 2008, 15:27

Akadeemik Mihhail Bronðteini sõnul tuleks
kriisist pääsemiseks suurendada riigi rolli majanduses, nagu seda tegi näiteks
Ameerika Ühendriikide president Theodore Roosevelt.

Bronðtein rääkis Äripäeva venekeelsel konverentsil "Edu võti 2009", et majanduse pehmest maandumisest ei saa olla enam juttugi. "Maailmamajandus langeb väga raskesse depressiooni, mis on hullem kui 1929.-1932. aastate depressioon," sõnas akadeemik.

Bronðtein rääkis: "On vaja teada, kuidas varem kriisist väljuti, et mitte astuda sama reha peale. Meie valitsus vaatab olevikku. Tahab tõsta alkoholiaktsiisi. Gorbatðov (Venemaa riigijuht Mihhail Gorbatðov piiras alkoholitootmist ja -müüki 1980ndate esimeses pooles - toim) astus sellele rehale. Me ise astusime, 1998. aastal, ja see on (Eestile - toim) juba teine kord, mis on äärmiselt üllatav."

Bronðtein lisas: "Õhuke riik on hea, aga see tähendab, et igaüks ujub majanduskriisist välja nagu tema ise suudab. Maailma suurimaid presidente, Roosevelt, suurendas majanduskriisi aegu valitsuse rolli."

"Täieliku liberalismi kontseptsioon, see oli õige, kuid mis see kaasa tõi? Raha voolas panka, kinnisvarasse, kaubandusse. See raha ei läinud innovatsiooni. Eesti teadlasi, neid polnud vaja. Räägiti, et transiiti on vaja suurendada. On öeldud, et kui 3% SKPst läheb teadusesse, on see katastroof. Aga mina ütlen teile, et transiit – see on vaid amortisatsioon," selgitas akadeemik.

Bronðtein märkis, et majanduskriisi tingimustes peab valitsus kindlasti toetama teadust, haridust ja innovatsiooni ehk kõike seda, mida tavalises ettevõtluses peetakse liialt riskantseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2009, 18:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing