Innovatsiooni otsi inimesest

Imre Mürk 18. november 2008, 00:00

Meile, eestlastele, meeldib mõelda, et oleme maailma silmis unikaalsed ja erilised. Väärtushinnangute skaalat (RISC) vaadetes võib aga öelda, et oleme kümne aastaga liikunud muutust armastava kogukonna suunalt ennast kehtestava ja stabiilsust hindava ühiskonna suunas.

Elamustejanu on kahanenud, üha enam vaatame igatsevalt kahe jalaga maa peal oleva ideaali poole. Pragmaatiline tarbija võtab uusi sõnumeid vastu ettevaatlikumalt, iga muutus eeldab pikka läbimõtlemist. Kas nii saame eriliseks ja tõestame end maailmas?

Võrreldes kümne aasta taguse ajaga, on siiski alles jäänud soov eristuda, põhimõttekindlus ning üks suur ühine ihalus - ükskord rikkaks saada (76 protsenti vastanuist).

Muutused väärtushinnangutes mõjutavad olulisel määral ühiskonna tervikpilti. Inimeste enesekindluse areng on otseselt seotud ühiskonnas kulgevate muutustega. Praegu, mil iga päev võib kuulda uudiseid majanduslangusest, huvitab kõiki, kuidas areneb elu Eestis edasi ja kuidas edaspidi edukad olla. Kes ja kus on ettevõtlikud ja uuendusmeelsed inimesed, kes meie elu edendavad? Edukusele pürgival ühiskonna võtmeroll on need inimesed üles leida.

Neile on iseloomulik selgete eesmärkide seadmine. Selle olulisust nägime kõik üle-eestilise kampaania "Teeme ära 2008" puhul. Eesti päevaga prügist puhtaks, kas pole haarav ja selge eesmärk, mille Rainer Nõlvak püstitas?

Edukalt kasulikke muutusi läbi viivad inimesed toimetavad pidevalt analüüsides, kuidas jõuda eesmärgi täitumiseni. Ühe geniaalsema eestlase, maletaja Paul Kerese malepartiid on hea näide sellest, kuidas järjekindlalt oma tegevust läbi mõeldes on võimalik leida lahendusi ja väljuda võitjana võimatuna näivatest olukordadest.

Ettevõtmistes edukas inimene on enamasti omandanud oma alal parimad teadmised ja lihvinud need oskusteks. Hea näide on meie olümpiavõitja Gerd Kanter, kelle edu üks nurgakivi on viimase detailini lihvitud heitetehnika.

Uuendusmeelne inimene näeb puudusi ja võtab nende kõrvaldamiseks midagi ette. Näiteks filmimees Ilmar Raag, kes märgates vägivallaprobleemi koolides, tõi ekraanile mängufilmi "Klass". Sellega andis ta tõuke probleemi avalikuks aruteluks.

Innovatsiooni ei sünni, kui puudub ettevõtlik hoiak. Ettevõtlik inimene tegutseb aktiivselt, ootamata, et teised teda suunaks. Ja siis, kui on selge, et see ettevõtmine on neile kasulik. Samas on innovaatiline iga uus idee, mille rakendamine osutub tegelikkuses kasulikuks. Ettevõtlikkus ja uuendusmeelsus on meie kõigi asi, kes tahavad muuta elu Eestis paremaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing