Odav nafta paneb Venemaa kasvu kinni

25. november 2008, 10:27

Nafta odavnemine kärbib järsult Venemaa
tuleva aasta majanduskasvu väljavaateid.

"Kõige värskemad prognoosid ennustavad Venemaale tulevaks aastaks 3-4% majanduskasvu," ütles Kauppalehtile Soome Panga siirdemajanduste instituudi juht Pekka Sutela.

Instituut on koostanud nafta hinnast lähtuvalt erinevad stsenaariumid. Kui nafta hind jääb keskmiselt 90 dollari tasemele barrelist, võib Venemaa SKP tuleval aastal kasvada 5%. Kui hind jääb praegusele umbes 50 dollari tasemele, taandub Venemaa majanduskasv ühele protsendile. Kui hind langeb alla 40 dollari barrelist, võib SKP minna miinusesse.

Stsenaariumid on koostatud arvestamata Venemaa valitsuse võimalikke abipakette majanduse stimuleerimiseks. Kui valitsus tuleb appi, on Sutela sõnul 3%ne SKP kasv realistlik väljavaade.

Venemaa valuutareservid on kahanenud pea 600 miljardilt dollarilt 450 miljardile ning peaksid sarnase tempo jätkudes vastu tuleva aasta kevadeni.

Sutela siiski rubla järsku devalveerimist ei usu- pigem avardab Venemaa keskpank rubla kauplemiskoridori.

Tihedaid kaubandussuhteid Venemaaga on nimetatud ühe eelisena, mis aitab Soomel ülemaailmsest majanduskriisist kergemini välja tulla. Kui Venemaa SKP kasvab 3-4%, on see tõesti jõudsam kasv kui nii mõnelgi teisel Soome eksporditurul, möönab Sutela. Samas ütleb ta, et Venemaa tähtsus Soome ekspordis on liialdatud - tegelik osakaal on 10% asemel ca 7-8%. Suur osa ekspordist on kaubad, mis kulgevad Soome kaudu ja millest Soome mingit lisaväärtust ei jää.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 12:09
Otsi:

Ava täpsem otsing