31. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Padar: paanika tuleb 12 miljardi kärpimisel

Rahandusminister, sotsiaaldemokraat Ivar Padar ütles Maalehele antud intervjuus, et tänavu laekub käibemaksu 1,7 miljardit krooni loodetust vähem. Ka uueks aastaks ennustas ta paanikat, sest ees ootab järjekordne eelarvekärbe suurusjärgus 12 miljardit krooni.

Rahandusministri sõnul ei tunneta eestimaalased majanduskriisi veel täie teravusega.

"Hüva, kinnisvaraspekulandid võtsid riski ja läksid pankrotti, mis siis? Eks siis naine sõidab nüüd väiksema autoga. Aga sellega on seotud ka ehitusmaterjalide tööstus. Laod on praegu täis, kuhugi viia ei ole. Ja väga oluline indikaator on käibemaks. Tarbimine on vähenenud, inimesed on läinud ettevaatlikumaks. Käibemaksu alalaekumine tuleb 1,7 miljardit krooni. Inimeste seisukohalt ei ole aga suurt midagi veel muutunud," rääkis Padar.

Minister usub, et inimesteni jõuab kriisi sisuline olemus alles uuel aastal, ka 2010. aasta ei ole Padari hinnangul meelakkumine. Padar ei eita, et majandus-ja finantskriis võib üle minna sotsiaalseks kriisiks.

Kuidas seda vältida?

"Piirame valimislubadusi ja teeme nii, et riigi põhifunktsioonid toimiksid. Et pritsimees ja politseinik oleks olemas, et õpetaja saaks palka. Need asjad on praegu tähtsad. Praegu on raske midagi prognoosida. Arukas riik peab olema valmis erinevateks olukordadeks. Tuleks läbi vaadata, kuidas toimub riigi juhtimine. Palju meil on ametnikke ja mida nad teevad. Praegu on saabunud aeg, kus tuleb teha tõsine revisjon. Mitte mingit paanikat, ainult revisjon tuleb teha," arutles ta.

Padari arvates tuleb paanika eelarve vastuvõtmise järel, kui sealt peab veel kaheksa protsenti kulusid maha võtma.

"Eesti mõistes on see 12 miljardit krooni," täpsustas Padar.

Rahandusminister ei salanud, et tänavuse aasta riigieelarvet koostades elasid kõik asjaosalised unelmates.

"Absoluutselt, kõigil olid jalad õhus. Valimiskampaania oli üles ehitatud õhus jalgadele. Vaatasin 11 kuu vanuseid lehti. Jaanuari alguse Postimehes prognoosis kaheksa institutsiooni selle aasta majanduskasvuks 4,2 - 5,8 protsenti," meenutas Padar.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt