Gazprom lõpetas gaasi tarnimise Ukrainale

01. jaanuar 2009, 12:15

Gazprom peatas täna hommikul gaasitarned
Ukrainale, kuna pooled pole suutnud kokku leppida uue aasta gaasi hinnas ega
vanade võlgade maksmises.

Ukraina lükkas tagasi Gazpromi pakkumise, millega gaasi hind Ukrainale oleks alanud aastal tõusnud 250 dollarile 1000 kuupmeetri eest lõppenud aastal makstud 179,5 dollari asemel. Ukraina peab optimaalseks hinnaks 201 dollarit ning tahab tõsta ka gaasitransiidi tasu, vahendas Bloomberg.

Uue gaasitüliga rikuvad nii Venemaa kui Ukraina oma mainet usaldusväärse partnerina – Ukraina kaudu kulgeb lõviosa Venemaa gaasi transiidist Lääne-Euroopasse.

Venemaa paistab „brutaalne ja jõhker“, kuid ka Ukraina usaldusväärsus Euroopa varustajana on küsimärgi all ning omavahel nägelevad Ukraina liidrid rikuvad oma mainet nii kodu- kui välismaa silmis, kommenteeris mõttekoda Carnegie.

„Meil tekib mulje, et mõned poliitilised jõud Ukrainas on huvitatud sellest, et Ukraina ja Venemaa gaasitüli kestaks,“ ütles Gazpromi juht Aleksei Miller eile õhtul. „Kogu vastutus selle eest on Ukraina poolel.“

Euroopat mõjutab seekordne gaasitüli vähem kui 2006. aastal, mil Gazprom esmakordselt gaasikraanid Ukrainale kinni keeras. Seekord on olemas reservid ning ka ilmaolud on praegu soojemad.

Ukraina peab arvestama „tõsiste tagajärgedega“ suhetes Venemaaga ning oma mainele Euroopas, kui riik peaks häirima gaasitarneid Euroopale, hoiatas eile Venemaa peaminister Vladimir Putin.

Gazprom peatas täna gaasitarned Ukrainale, mis küünivad muidu 90 miljonile kuupmeetrile päevas, kuid jätkas Euroopale määratud gaasitarneid mahus 300 miljonit kuupmeetrit päevas, teatas Gazpromi pressiesindaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. January 2009, 17:52
Otsi:

Ava täpsem otsing