Veskimägi: tõus tuleb 2010 teises pooles

19. jaanuar 2009, 16:24

Standardi suuromanik ja juht Enn Veskimägi
nõustub küll selle osaga Euroopa Komisjoni prognoosist, kus öeldakse, et põhi
saabub selle aasta suvel, kuid uue tõusu alguseks pakub 2010. aasta teist
poolt.

„See võib isegi tõenäoline olla, et põhi saabub 2009. aasta teises pooles, aga küsimus on selles, kui kaua me seal põhjas oleme. Ma arvan, et tõus tuleb 2010 teises pooles, see oleks reaalsem,“ rääkis Veskimägi.

Veskimägi möönis, et Euroopa Komisjoni prognoositud Eesti eelarve 3,2protsendiline puudujääk saab eurole üleminekul takistuseks. „Eurole üleminek on valitsuse prioriteet nr 1. Esimese kvartali jooksul tuleks langetada suuremate kuluartiklite kärbete otsused – pensionide tõus, kaitsekulutused, ravikindlustuskulud – ja ka avaliku sektori palgakärbetega tuleks arvestada,“ selgitas Veskimägi. Tema sõnul jääb loota, et Eesti poliitikutel jätkub tarkust vältida Lätis toimunut, kus IMF kirjutas ette, kuidas majandust päästa.

Standardi suuromaniku arvates tuleb ühiskonnale optimismi edastada, aga säilima peab reaalsustaju. "Ettevõtjad tunnevad selgelt, et olukord on halvenenud. Need, kes peaksid vastu võtma ebapopulaarseid otsuseid, millegipärast venitavad sellega,“ ütles Veskimägi, kelle sõnul peavad inimesed teadma, et võib ka hullemini minna. „Nii ei saa, et räägime, et häda pole midagi, nagu valitsus siiani on teinud ja nüüd alles detsembris või selle aasta alguses ütles, kuidas asjad tegelikult on,“ lisas ta.

Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusvolinik Joaquin Almunia sõnul kängub Eesti SKP sel aastal 4,75%. Majanduskasvu tagasihoidlikku positiivseks pöördumist oodatakse 2010. aastal, kui aeglustuv inflatsioon peaks tõstma tarbijausaldus ja oodatakse välise nõudluse kasvama hakkamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2009, 15:19
Otsi:

Ava täpsem otsing