BÖRS: eile uppusime, täna lendasime

Mait Jüriado 21. jaanuar 2009, 23:07

USA aktsiaturud tegid täna peaaegu tasa
eile tehtud sukeldumise. Finantssektor rallis. Indeksid +4,5%.

USA aktsiad taastusid eile tehtud tugevast kukkumisest ning finantssektor tegi viimase kuu tugevaima ralli. Barack Obama võib avalikustada taas ühe stiimulpaketi. Kuigi päeva alustati ettevaatlikult, suutsid spekulatsioonid võimaliku uue päästepaketi osas turu rallima saada eesotsas finantssektoriga. Turu viimasel pooltunnil tehti üsna suure käibe tugev tõus, milles üks osa võib olla kindlasti ka lühikeseks müüdud positsioonide katmine. Viimaste nädalate turu kukkudes on lühikeseks müüjad kindlasti julgeks muutunud ning igasugune positiivne uudis võib turu rallima saada.

Kolmekümnest suuremast USA lipulaevast koosnev Dow Jones tööstusindeks tõusis 3,51% 8228 punktini. Erinevate sektorite ettevõtetest koosnev S P 500 indeks rallis 4,35% 840,2 punktini. Tehnoloogiasektorile keskenduv Nasdaq indeks lõpetas päeva plussides 4,6% ning väikeettevõtete indeks Russell 2000 tõusis 5,33%.

Mitmed veterankauplejad ning analüütikud USAs arvavad, et finantssektori saatus on suuresti USA valitsuse kätes. Siiani ei ole aga 700 miljardi dollarilisel päästepaketil väga suurt mõju olnud. Isegi kui riik päästab pangad, mis on liiga suured, et kukkuda, võib see juhtuda aktsionäride huve mitte arvetavalt ning investorid jäävad suure tõenäosusega pika ninaga. Üsna tõenäoline on, et USA riigimehed avalikustavad taas mõne suuremahulise päästepaketi, sest sündmused finantssektoris lähevad järjest tumedamaks.

Finantssektor sai ka täna terve tähesära. Eile kukkus finantssektor novembrikuu põhjadesse ning mitmed ettevõtted tegid uued põhjad. Eilsed murelapsed Citigroup (C) rallis täna 31,07% ning Bank of America (BAC) rallis 30,98%. JPMorgan Chase Co. (JPM) tõusis 25,1%. Insurer Hartford (HIG) tõusis 17,2%.

Northern Trust (NTRS) rallis täna tugevad 30,91%. Ettevõtte neljanda kvartali kasum kahekordistus. PNC Financial Services Group (PNC) tõusis 37,09%, kuigi teatas kvartalikahjumist, mis oli tingitud National City ostust. Ettevõte teatas siiski, et üritab USA riigikassa päästepaketist saada veel 7,6 miljardit dollarit.

State Street Corp. (STT) kerkis 14,64%. Maailma suurim institutsiooni rahahaldur võidakse üle võtta Ladenburg THalmann Co analüütiku Richard Bove sõnul, sest ettevõtte aktsiad on sellel aastal kukkunud 59%.

Hudson City Bancorpi (HCBK) raporteeris kasumi kasvust, samal ajal teatas fondihaldaja BlackRock (BLK) kasumi kahanemisest 84%. Ettevõtte aktsiad tõusid päeva lõpuks 6,7% plussi. Dow tööstusindeksi komponent United Technologies (UTX) teatas, et neljanda kvartali kasum kasvas 8%. Ettevõtte aktsiad kukkusid 0,22%.

IBM (IBM) tõusis täna 11,52%. Tehnoloogia juhtoinas prognoosib 2009. aastaks kasumiks vähemalt 9,2 dollarit aktsia kohta, mis lööb analüütikute 8,7 dollarilt prognoosi aktsia kohta. IBMi kvartalikasum kasvas 12%. IBMi eilne kasumiaruanne tekitas lootuse, et kõik ettevõtted ei pruugigi majanduslanguses rängalt kannatada.

Telefonitootja Ericsson (ERIC) ronis USAs plussi päeva lõpuks 16,64%. Ettevõte teatas 31%-lisest kvartalikasumi kukkumisest ning kavatseb koondada 5000 kätepaari.

Maailma suurim jaemüüja Wal-Mart Stores oli täna üks suurimaid luusereid kukkudes 2,75%. Kuigi eelmisel aastal olid ettevõtte aktsiad üks vähestest, kes suutsid aasta plussis lõpetada, siis sellel aastal nii hästi ei ole läinud. Credit Suisse Group alandas ettevõtte ostusoovitust ning on nüüd neutraalse vaatega.

Ka kalleid luksuskotte müüv Coach Inc. (COH) aktsiad kukkusid 7,25%. Ettevõte kärbib laienemisplaane ning edaspidi ollakse konservatiivsed aktsiate tagasiostuprogrammidega.

Täna peale turu sulgemist teatab tulemused Apple (AAPL) ning eBay (EBAY).

Nafta sai ka päeva lõpus taas liikuma ning maksis USAs Nymexil 44 dollarit barrel ehk +7,6%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2009, 23:09
Otsi:

Ava täpsem otsing