Balti peaministrid allkirjastasid energiadeklaratsiooni

27. aprill 2009, 14:23

Balti peaministrid allkirjastasid täna
Vilniuses energiadeklaratsiooni, mis seab eesmärgid ühiste energia
infrastruktuuri projektide elluviimisele ning ühtse energiaturu loomisele
Põhjamaade ja Balti riikide vahel.

Deklaratsioonis märgitakse, et koostöös Euroopa Komisjoni ja mõjutatud liikmesriikidega töötatakse välja meetmed kolmandatest riikidest energiaimpordi reguleerimiseks.

Energiaalasel kohtumisel kinnitasid kõik osapooled soovi ehitada välja Balti elektriturg ning ühineda Põhjamaade elektrituru Nord Pooliga 2013. aastaks. Ühise Põhja-Balti elektrituru loomine eeldab Balti riikide olemasolevate reeglite ühtlustamist Põhjamaade turul kasutatavate põhimõtetega.

Peaminister Andrus Ansip rõhutas, et ühisturu loomine ning regiooni energiaprojektide elluviimine on eelkõige energiajulgeoleku küsimus. "Loomulikult on energiaprojektidel oma majanduslik mõõde, kuid eelkõige tähendab nende elluviimine tarnekindluse ja energiajulgeoleku suurendamist," märkis ta.

See on tema sõnul ka põhjus, miks Eesti on jätkuvalt huvitatud Leedu uue tuumajaama rajamisest. "Eesti on huvitatud Visaginase tuumajaama projektis osalemisest ja me sooviksime näha projekti senisest kiiremat arengut," kinnitas Ansip. Projekti käekäigus suurema selguse saavutamiseks tegi ta ettepaneku korraldada uue tuumajaama nelja osalisriigi, ehk Leedu, Läti, Poola ja Eesti peaministrite vaheline tippkohtumine.

Vilniuse kohtumisel nenditi, et läbipaistva Põhja-Balti energiaturu loomiseks ning kindlustamiseks on vajalik omada võimalust kolmandatest riikidest pärineva elektri impordi reguleerimiseks. Ilma selleta ei ole võimalik vältida turumoonutusi ja tagada elektrituru tõrgeteta funktsioneerimist. Vastavalt sellele fikseeriti ka allkirjastatud deklaratsiooni lõpuklausel, mis näeb ette koostöös Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu liikmesriikidega ühise poliitika välja töötamist, mis reguleeriks energiaimporti kolmandatest riikidest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 15:13
Otsi:

Ava täpsem otsing