Seagripi vaktsiini väljatöötamiseks kulub pool aastat

28. aprill 2009, 11:55

Inimestele mõeldud seagripi vastase
vaktsiini väljatöötamine ja levitamine võtaks aega vähemalt kuus kuud, väidavad
briti arstid.

Protsess on aeganõudev, kuna vaktsiin peab olema suunatud spetsiifilise viirustüve vastu, selle ohutus peab olema kontrollitud, aega võtab ka vaktsiini masstootmine ning üle maailma levitamine. Selle aja peale võib pandeemilise gripi esimene laine juba möödas olla, ütles Suurbritannia nakkushaiguste arst Iain Stephenson võrguajakirjale LiveScience.

Teadlased ei oska veel öelda, kas Mehhikost alguse saanud seagripipuhang võib muutuda pandeemiaks. USA ja teiste riikide tervisekaitseametnikud on aga juba astunud samme surmava viiruse ülemaailmse leviku takistamiseks.

Stephenson ja tema kolleegid avaldasid hiljuti uurimuse, kus analüüsisid võimalusi pandeemilise gripiviiruse puhangu ja vastava vaktsiini laiema levitamise vahelise aja vähendamiseks. Teadlased leidsid, et kui paljud inimesed oleksid enne pandeemia väljakujunemist vaktsineeritud üldisema vaktsiiniga, mis kaitseks kõige tõenäolisemalt pandeemiliseks muutuda võivate viiruste vastu, saaks haiguspuhangu korral hullemat ennetada.

Ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences, avaldatud uurimuses analüüsiti vaktsineerimise mõju linnugripi levikule, mida veel hiljuti peeti suurimaks pandeemiatekke ohuks.

Teadlased kontrollisid inimesi, kes said linnugripi vastast vaktsiini seitse või kaheksa aastat tagasi. Nendel inimestel oli keharakkudes siiani säilinud immuunmälu, mis aitab viiruse vastu võidelda. Täieliku kaitse tagamiseks oli neil vaja vaid kerget vaktsiini, mis immuunsüsteemi viiruse tulekuks täielikult valmis seab. Varasemalt vaktsineerimata inimestel oli kaitse tagamiseks vaja mitut vaktsiinidoosi.

"Võimalik oleks inimesi täna vaktsineerida, et nad oleksid tulevikus juba mingil määral kaitstud,“ ütles Stephenson. "Põhimõtteliselt võiks proovida vaktsineerida neid inimesi, kes kõige suuremasse riskigruppi kuuluvad."

Keeruliseks võib osutuda pandeemiaeelse vaktsiini valmistamine, kuna on raske ennustada, milline viirusetüvi on kõige ohtlikum. Enne eelmisel nädalal toimunud seagripi puhangut pidasid kõik arstid suurimaks ohuks linnugrippi.

See näitab, kui ennustamatu gripp on,“ ütles Stephenson. "Potentsiaalselt pandeemilised viirused on üksteisest väga erinevad. Kõige vastu korraga vaktsineerida ei saa, peab keskenduma suurimatele potentsiaalsetele ohtudele. Seagripp tuli aga üllatusena.“

Mõned teadlased loodavad leida universaalse gripivaktsiini, mis võiks kaitsta kõigi tulevikus laialt levida võivate viirustüvede vastu. Siiani on see ülesanne osutunud siiski üle jõu käivaks. "Universaalsest gripivaktsiinist on räägitud aastaid, kuid seda on väga raske valmistada, sest gripiviirus kohaneb ja muteerub väga kiiresti ning on olemas väga erinevaid tüvesid,“ selgitas Stephenson.

Hiljuti avaldatud uurimuse kohaselt ei pruugi universaalse vaktsiini loomine päris võimatu olla. Saint Louisi ülikooli vaktsiiniarenduskeskuse juht Robert Belshe ja tema kolleegid testisid vaktsiini prototüüpi nimega BIPCV (Bivalent Influenza Peptide Conjugate Vaccine), mida saab kasutada erinevate gripiviiruse tüvede vastu. 377 inimese peal tehtud uurimuse põhjal oli vaktsiin inimestele ohutu. Loomkatsetega näidati, et vaktsiin kaitseb gripiviirusega nakatatud loomi haiguse süvenemise ja surma eest.

"Tegemist on olulise esimese sammuga universaalse vaktsiini valmistamiseks, mis võiks kaitsta pandeemiliste gripiviiruste eest,“ ütles Belshe.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing