Ansip tahab ise rahandusministriks hakata

30. aprill 2009, 08:25

Peaminister Andrus Ansip kaalub
rahandusminister Ivari Padari lahtilaskmist tööga mitte hakkama saamise tõttu ja
tahab ise uueks rahandusministriks hakata. Kahe ametikoha
ühendamise idee tegi kuu aja eest Äripäeva peatoimetaja Meelis
Mandel.

"Euroopas ei oleks see midagi eriskummalist. Peaministrid on rahandusministri portfelle võtnud ka Luksemburgis ja Maltal," ütles Eesti Ekspressile hästi informeeritud allikas.

Väljavahetamisele läheks ka rahandusministeeriumi kantsler Tea Varrak, kelle kohale võiks asuda peaministri majandusnõunik Aare Järvan, kes on rahandusministeeriumi kantslerina varemgi töötanud.

Ansipil ajas kopsu üle maksa Padari teisipäeva õhtul valitsuses tehtud ettepanek tõsta riigi rahakoti täitmiseks kiiresti mitmeid makse, reformierakondlased aga eelistaksid sellele riigiasutuste kulude ja riigiteenistujate palkade kärpimist ning riigile mittevajaliku vara ulatuslikku müüki.

Eile kinnitasid nii Ivari Padar ise kui ka valitsuse meedianõunik Liina Lepik, et Ansip ei ole rahandusministri väljavahetamise kavast rääkinud.

Idee ühendada pea- ja rahandusministri amet pakkus kuu aja eest oma blogis välja Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel. "Nii on see Eestis väiksemas, kuid see-eest suuremat rahavoogu haldavas Luksemburgis, kus peaminister Jean-Claude Juncker on ühtlasi rahandusminister. Ja jõuab tegelikult ju veelgi. Mõned aastad tagasi valiti Juncker esimeseks püsivaks eurogrupi presidendiks, kes juhib eurotsooni rahandusministrite kogunemisi," põhjendas ta.

Mandeli sõnul sunnitaks peaministrit mõlema ameti ühendamisel võtma vastutust riigieelarve koostamise, täitmise ja seega ka riigialamate heaolu eest. "Ei teki sellist olukorda nagu aastavahetusel nägime, kus Ansip avalikkuses distantseerus riigieelarve kärbetest, soovides riigieelarve headust/halbust teisest erakonnast pärit rahandusministri õlule panna," märkis ta.

Äripäeva peatoimetaja kinnitusel on sobiv hetk ametikohtade liitmiseks just praegu, mil Ivari Padari europarlamenti minekul rahandusministri koht vakatseks jääb. "Seda häbi, et iga päev igas ajalehes, TV kanalis ja raadios läbi jooksev Padar valituks ei osutu, näha ei loodagi," lisas ta.

Mandeli sõnul räägivad sotsid küll uue ministri ametisse kaalutavatest Eiki Nestorist või Padari nõunikust Rein Järvelillest, kuid ennegi on teadlikult võltsnimesid õhku riputatud. "Rahandusministri koht pole hetkel, mil uus riigieelarve kärbe õhus, just ülemäära kutsuv amet. Kohe huvitav oleks vaadata, kuidas Nestor sotsiaaltoetusi kärpima sunnib. Üks hea asi oleks muidugi Nestori rahandusministriks saamisel küll. Nimelt hakkaks Nestor üsna kiirelt "õigesti" mõtlema, selliselt, mis ei pruugi küll sotside valimisprogrammiga suures osas kokku langeda," kirjutas Mandel kuu aja eest oma blogis.

Teine variant on tema sõnul ühendada peaministri ja rahandusministri amet Eesti liitumise järgselt euroga ehk uue valitsukoalitsiooni kokkupanemisel pärast 2011 Riigikogu valimisi. Kui just ei tule enne uut koalitsiooni. "Mõlema ameti eduka ühendamise järel saaks muidugi edasi minna. Ühildada peaministri ja presidendi amet nagu on välja pakkunud Siim Kallas. Sellega saaks Eesti pea sama administratsiooni nagu Ameerika Ühendriigid. Kallas teab, mida räägib, teenib ta ju Euroopa Komisjoni asepresidendina USA president Barack Obamast veidi enam," märkis Mandel.

Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandeli blogi asub siin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. May 2009, 11:31
Otsi:

Ava täpsem otsing