Maksutõus jahutab majandust

Kersti Kraas 08. juuni 2009, 00:00

Käibemaksu tõus ei aita suurendada riigi tulubaasi. Praegu toimiva, tarbimisele orienteeritud majandusmudeli puhul jahutab tarbimismaksu tõstmine veelgi majandust. Oleme seninägematus languses ja EVEA arvates tuleb tarbimist pigem stimuleerida ja otsida maksukoormuse alandamise, mitte tõstmise võimalusi.

Lõpptarbija on otsustavalt piiranud kulutusi. Inimeste raha kulub enamasti vaid hädapärasele - söögile, kommunaaltasude, pangalaenude jms tasumiseks. Seda näitavad langenud müügimahud kaubanduskeskustes ning teenindussektoris.

Käibemaksu tõstmisel 2% võrra kallineksid kaubad lõpptarbijale 1,69%. See tähendab taas hinnatõusu. Kui ettevõtja tahaks säilitada kliendile senist hinda, tuleks tal kärpida oma kulusid. Enamik ettevõtjaid on juba viinud oma kulutused minimaalseks. Järgmine võimalus hinna alandamiseks on vähendada kvaliteeti. Kas me seda tahamegi?

Olukorras, kus jaekaubanduses toimub jätkuv hinnalangus, ei ole väikeettevõtjail mõeldav lõpptarbijale hinda tõsta. Kvaliteetset kodumaist toodangut ei ole praegu niigi võimalik õiglase hinnaga müüa: lahti saab kaubast vaid suure allahindlusega.

Vee, elektri, kodumaise tooraine jt tootmissisendite käibemaksu tõus mõjutab kõiki tootjaid ja teenustepakkujaid. Ja kuigi käibemaks saadakse hiljem valdavalt tagasi, põhjustaks selle tõstmine veel suuremat käibekapitali nappust, võlad üksteisele ja maksuametile kuhjuksid veelgi. On naiivne arvata, et 5 miljardi kroonini küündivate maksuvõlgade juures on maksude tõstmine hea lahendus. Pankrottide arv suureneks aga küll.

Valitsuse viimase aja sammud nõrgendavad ettevõtlust, seades neile raskel ajal uusi koormisi. Ettevõtted on sunnitud minema säästurežiimile, alandama palku, koondama töötajaid. Koondatute ostuvõime langeb järsult, siseturu tarbimine väheneb oluliselt. Selle tulemusena riigi maksutulud vähenevad - riigiaparaadi funktsioneerimiseks ei laeku piisavalt vahendeid.

Seega peaksime alustama sellest, et vähendame riigi kulutusi vastavalt kahanenud tuludele ja loome võimalused ettevõtluse uueks kasvuks. Ainult niiviisi on võimalik taastada normaalne elu- ja töökeskkond.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing