Martin Kruus: 11 aastaga taastuvenergia osakaal 25%ni

15. juuni 2009, 16:01

Kõik Euroopa Liidu liikmesriigid peavad
taastuvenergia osakaalu suurendama, kohati 50-100% järgnevatel aastatel, rääkis
tänase Ülemaailmse Tuulepäeva raames Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhatuse
esimees Martin Kruus.

Eesti peaks 2020. aastaks viima taastuvenergia osakaalu praeguselt 16%-lt 25%-le. Tema sõnul sisaldab see ka näiteks puitkütust ja see on Eestis laialt kasutusel. “Ainult puidu arvelt on seda küllalt keeruline teha,” märkis ta ning selgitas, et kui poole sellest tehtaks tuuleenergia abil peaks Eesti paigaldama 900 megavatti tootmiseks tuulikuid (praegu on tootmisvõimsus 80 megavatti). “Senised tehnoloogiad on aegunud ja enamus võimsusi tuleb välja vahetada,” nentis ta.

Kruusi sõnul kuulub Eesti odavasse tuuleenergia tootmise piirkonda. Meist odavamad on Suurbritannia ja näiteks Taani.

Riigikogu liige ja roheliste eestkõneleja Marek Strandberg rõhutas, et kliimamuutused võivad olla äkilisemad, kui me ette kujutame ning seetõttu tuleks enam panustada tuuleparkidele. “Mida enam tuuleparke rajame seda enam peame uurima merepõhja ja saame sellest ka rohkem teada,” juhtis Strandberg tähelepanu ühele olulisele kaastegurile ehk merepõhja uurimisele, millest siiani teatakse vähe. Samuti on tuuleenergia ka üheks pääseteeks majandusprobleemide lahendamisel. “Kes täna kiiremini energiasäästukava ja taastuvenergia kasutamise käivitab, see pääseb majandussurutisest kiiremini,” rääkis ta ning lisas, et Eestile annaks see paremat positsiooni Euroopa Liidus.

Strandberg tõstatas ka probleemi, mis kiiret edasiminekut tuuleparkide rajamises takistab- ehk seadusandlik pool. Merepõhja uurimist ja ehitamist reguleerivad seadused on toppama jäänud ning see omab meile ainult negatiivset mõju, rääkis ta. “Kui juriidiline vaidlus kestab veel aasta võivad tuuleparkidesse investeerijad muutuda jahedaks,” nentis ta mõeldes justiitsministeeriumi ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi vahel käivat arutelu seaduse üle.

„Kui tahame heaolu kasvu suurendada siis on tähele pandud, et kes investeerivad tuuleenergiasse on tervemad, elavad paremini,“ sõnas Freenergy AS nõukogu liige ja endine hansapankur Jüri Mõis. Tema sõnul pole Eestis investori tee sile, kuid kes selle tee läbi käia suudavad on hiljem paremas positsioonis.

Ka siseministeeriumi planeerimisosakonna juhataja Liisa Pakosta on selles osas Mõisaga ühte meelt ning nentis, et juba ajaloost on näha, et tuulikutega seoses kais majanduse areng ning tuulikutega riikides oli parem tervis, kõrgem elatustase ning rikkamad inimesed. “Tuuleressurss on see, mida meil on,” lisas Mõis.

Tuulepäeva eesmärgiks on selgitada tuuleenergia toimimist ja selle olulisust praeguses majandus- ja energiakriisiaegses maailmas.

Veebruaris võttis Eesti Vabariigi Valitsus vastu Eesti elektrimajanduse arengukava aastani 2018, milles nähakse ette taastuvenergia osakaalu märkimisväärset suurenemist.

2008. aastal moodustas tuuleenergia Euroopa elektrivajadusest 4,2% ja andis elektrit 35 miljonile majapidamisele. 2008. aasta lõpus võttis Euroopa Liit vastu Taastuvenergia direktiivi, millega tahetakse taastuvenergia osakaalu 2020. aastaks kasvatada 20%-le.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. June 2009, 16:44
Otsi:

Ava täpsem otsing