Lahing lisaeelarve ja töölepingu seaduse pärast jätkub

17. juuni 2009, 09:55

Riigikogu jätkab täna eile pooleli jäänud
arutelu teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse
eelnõu ning töölepingu seaduse üle.

Eile jäädi lisaeelarve arutelul ajahätta, sest kriitiliselt meelestatud opositsioon pommitas rahanduskomisjoni esimeest Taavi Rõivast üle kahe ja poole tunni täiendavate küsimustega. Samuti esinesid mitmed opositsioonipoliitikud riigikogu kõnepuldis pikkade sõnavõttudega.

2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvate teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu eesmärk on tõsta riigieelarve tulusid ja vähendada kulusid.

Eelnõusse on sisse kirjutatud sigarettide aktsiisimäära 5% võrra ja mootorikütuse aktsiisimäära 10% tõstmine ning meetmete rakendamine, mis peavad kaasa aitama aktsiisilaekumiste paranemisele.

Teiseks lugemiseks algatas rahanduskomisjon ka muudatusettepaneku, mis tõstab keskkonnatasusid. Samuti ei kompenseerita eelnõu kohaselt tulevikus enam õppelaenu. Õppelaenu kompensatsioon jääb kehtima neile, kes esitasid avalduse 1. juuli 2009 seisuga.

Teisel lugemisel on valitsuse algatatud töölepingu seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu, mis vähendab töötuskindlustushüvitis esimesel sajal päeval võrreldes 17. detsembril 2008 vastu võetud seadusega 70%-lt 50%-le ning alates 101. päevast kuni 360. päevani 50%-lt 40-le%.

Samuti täpsustatakse öötööga seonduvat. Eelnõu kohaselt on võimalik kehtestada erisusi öötöö piirangutes vaid kokkuleppel töötajaga või kollektiivlepinguga.

Lisaks lükkab eelnõu kuni 1. jaanuarini 2013 edasi riigieelarvevahenditest lapsepuhkuse hüvitamise töötasu alammäära alusel ja isapuhkuse hüvitamise keskmise töötasu alusel.

Eelnõuga lükatakse edasi ka omal soovil või poolte kokkuleppel töölt lahkunutele töötuskindlustushüvitise maksmine kuni aastani 2013.

Teisel lugemisel on ka Eesti Reformierakonna fraktsiooni ning Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni algatatud Eesti keskmise palgaga seotud ametipalkade maksmise ajutise korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis vähendab keskmise palgaga seotud kõrgete riigi ametiisikute palku 8% võrra.

Kõik kolm eelnõu peaksid lõpphääletusele jõudma homme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2009, 12:31
Otsi:

Ava täpsem otsing