Kasahstan piiras interneti kasutamist

24. juuni 2009, 16:48

Kasahstani parlament kiitis lõplikult heaks
seaduse, mis võrdsustab kõik veebilehed massikommunikatsiooni vahenditega, mis
tähendab reeglite olulist karmistumist, vahendas Lenta uudisteagentuuri
KazTAG.

Seadus läbis kõik vajalikud kooskõlastused ja ootab nüüd presidendi allkirja.

Uute reeglite kohaselt peavad kõik Kasahstanis kasutatavad internetiportaalid, foorumid ja blogid vastama traditsioonilise ajakirjanduse reeglitele ja neile kohaldatakse sama seadusandlust. Seejuures võidakse Kasahstani reeglitele allutada ka välismaine meedia, mida riigis levitatakse, sh veebilehed. Kui välismeedia üle läheb kohtupidamiseks, tehakse seda kohaliku seaduse järgi ja ilma vastutaja osavõtuta.

Uue seaduse vastu on üles astunud internetikasutajad ja inimõigusi kaitsvad organisatsioonid. Nende hinnangul võivad karmistuvad reeglid osutuda tsensuuri võimsaks tööriistaks, mille abil suletakse ligipääs võimu häirivatele internetiallikatele.

Algselt plaaniti seadusse võimalust, et prokuratuuri käsul suletakse ligipääs meediakanalile kuni kohtuotsuse langetamiseni, kuid see punkt jäi seaduseelnõu lõplikust variandist välja.

Interneti kasutamise piiramist on kaalunud Valgevene ja seda on teinud mitmed islamiriigid ning Hiina. Enimlevinud põhjenduseks on internetis leviv lääne päritolu komblusvastane info.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. June 2009, 16:48
Otsi:

Ava täpsem otsing