Iiri pöörased aktsiatiigrid

26. juuni 2009, 08:21

Iirimaal on majanduse olukord nagu Eestis -
majanduslangus, kinnisvarakrahh, tööpuuduse kasv, pankade vähene huvi laenu anda
ja pankade suur sõltuvus välismaisest finantseerimisest. Probleemidega
tegelemiselt on saanud investorid väga hästi teenida.

Iiri valitsus on astunud drastilisi samme - garanteerides hoiused, pankade võlakirjaemissioonid ning ostes pankade eelisaktsiaid. Lisaks peaks veel juunikuus nägema ilmavalgust täpsem halva panga plaan, mille alusel ostetakse pankadelt nende viletsad laenud ära. Iiri pangad on halvas seisus, kuid julged investorid on suure aktsiakukkumise järel sentide eest pangaaktsiaid ostes meeletult teeninud.

Näiteks Bank of Irelandi aktsia, mis maksis 5. märtsil 12,5 eurosenti, tõusis 24. juuniks 1,90 eurole. Veidi enam kui kolme kuuga aktsia hinna enam kui 14kordne tõus. Investorid, kes ostsid aktsiat panga headel aegadel, on aga meeletus kahjumis. Või võtame näiteks Allied Irish Banki (AIB) aktsia, mis maksis oma madalamas seisus 5. märtsil 27 eurosenti. 25. juunil maksis aktsia 1,78 eurot. Taas aktsia plahvatuslik tõus - "vaid" 559 protsenti. Eriti huvitav on see, et need aktsiad olid Euroopa halvemad aktsiad esimeses kvartalis. Halbadel aegadel oli Bank of Irelandi turuväärtus Eesti Telekomist väiksem.

Pankadele on ülioluliseks kasumiteenimise vahendiks või õigemini selle mõõdikuks puhasintressimarginaal, mis näitab, kui palju suudab pank teenida varadelt rohkem intressi, kui sissevõetud vahenditele tuleb maksta. Bank of Irelandil oli põhjust rahuloluks, puhasintressimarginaal kasvas, olles märtsis 1,74 protsenti. Seevastu AIB kurtis, et see on kahanenud. Mõlemal pangal on klientide hoiused kahanenud, mis on pea peale pööranud eesmärgi vähendada väljaantud laenude suhet hoiustesse. Kuigi pangad on ülikonservatiivseks laenude andmisel muutnud ja laene kahjudesse kandunud, on kliendihoiused kiiremini kahanenud. Bank of Irelandi laenude suhe hoiustesse oli 2008. aasta märtsis 157 protsenti, sel aastal juba 161 protsenti. Mõlemad pangad on ülisõltuvad rahaturust.

AIB kurtis, et stressitestis kasutatud eeldused majanduses on juba praegu hullemad, mistõttu laenukahjud võivad tulla suuremad. Pank prognoosib selle aasta laenukahjuks 4,3 miljardit eurot, millest 800 miljonit saadi esimeses kvartalis. Konkurents laenude andmisel on muutnud olematuks, samas kliendihoiuste pärast käib pankade vahel tugev konkurentsivõitlus. Mõlemad pangad tegelevad raskel aastal aktiivselt kulude kärpimisega.

Küsitav, kas selline ralli on õigustatud või kas nii madalale kukkumine seda oli. Selliste päästetavate ettevõtete hindamine on alati äärmiselt keeruline. Edu ei ole garanteeritud, halvimal juhul võib panga lugu lõppeda pankroti või natsionaliseerimisega. Viimane juhtus seal maal Anglo Irish Bankiga. Kui majandus ja pangad jalad alla saavad, võiksid nad ettevõtetena rohkem väärt olla. Kas Bank of Ireland just 16 miljardit eurot nagu 2007. aastal, aga kindlasti mitte nii vähe, kui pool miljardit eurot. See ei tähenda kindlasti suurt aktsia tõusu, kuna pank laseb tõenäoliselt välja uusi aktsiaid investoritele ja valitsusele, et saada lisakapitali, mis lahustab seniseid investeeringuid ja kulub laenukahjude katmiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2009, 08:21
Otsi:

Ava täpsem otsing