Kulka puistab juubelitoetusi

30. september 2009, 06:58

Kultuurkapital on viimase paari aastaga
jaganud ligi pool miljonit krooni juubelitoetusi pensionil olevatele endistele
näitlejatele ja teatritöötajatele. Poliitikud leiavad, et riik ei peaks
maksudest kellegi sünnipäevalauda kinni maksma.

Kultuurkapitali kodulehel torkab juubelitoetuste maksmisega eriti silma näitekunsti sihtkapital. Mullu maksti juubelitoetusi ligi 300 000 krooni eest, sel aastal on summa ligi 200 000 krooni.

Toetusi jagatakse nii töötavatele kui ka pensionil olevatele näitlejatele, lisaks teatri kunagistele töötajatele - endisele raamatupidajatele, kostümeerijatele, koristajatele, kingseppadele, inspitsientidele.

Ligi 80 000 krooni on tänavu juubelitoetusi jaganud rahvakultuuri sihtkapital, arhitektuuri sihtasutus ligi 35 000 krooni, teised vähem.

Kultuurkapitali juht Raul Altmäe ei leidnud võimalust küsimustele kolme tööpäeva jooksul vastata. Ka ei leidnud aega kommentaarideks näitekunsti sihtkapitali aseesimees Liina Jääts.

Mõnele loomeinimesele on toetus eluliselt vajalik
Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse nõunik Eero Spriit, kes hiljuti tähistas 60. juubelit, ei teadnud, et lavastajate liit esitas kultuurkapitalile taotluse premeerida teda juubeli puhul 5000 krooniga.

"Tunnistan, et otsest vajadust sellise meeldiva kingi järele polnud. Ma käin tööl, saan palka. Kuid et kellelegi ei peaks juubelitoetust maksma, ma ka öelda ei saa. Tean, et osale loomeinimestele on see toetus lausa eluliselt vajalik," ütles Spriit.

Ta lisas, et mis puudutab kultuurkapitali raha, siis tegu pole iga kodaniku maksuga, vaid see raha tuleb hasartmänguritelt, suitsetajatelt ja alkoholi ostjatelt.

Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Peeter Kreitzberg leiab, et juubelitoetuste asemel võiks selle raha investeerida tulevikku - noortele enesetäienduseks, loominguliseks stipendiumiks, õppemaksuks või muuks.

"Ma pole kade, et teenekatele näitlejatele makstakse elutöö eest preemiat, kuid äkki mõni teine sfäär vajaks seda raha rohkem. Juubeli pidulaua kinnimaksmine pole siiski päris õige," ütles Kreitzberg.

Sihtkapitalidel puudub ühtne raha jagamise kord
Kreitzberg lisas, et on uurinud kultuurkapitali toetuste maksmise süsteemi põhjalikult ja leiab, et sihtkapitalide kaupa on toetuste maksmise poliitika liiga erinev. "Sihtkapitalid toimivad raha jagamisel väga erinevalt. Oleks õige, kui kõik jagaksid raha siiski ühtsetel printsiipidel," ütles ta. "Kindlasti peaks jagatud toetused olema arusaadavad ka väljaspool kultuurivaldkonda seisvatele inimestele."

Hasartmängumaksu nõukogu liige, riigikogu kultuurikomisjoni aseesimees Mailis Reps ütles, et hasartmängumaksu nõukogus on raudne reegel, et juubeliks toetusi ei eraldata. "Kogu teema on väga valus. Nüüd oleme silmitsi tõsiasjaga, et me pole suutelised sportlasi isegi miinimumsumma eest olümpiamängudele saatma," ütles Reps.

Ta lisas, et riigikogu kultuurikomisjonile on tulnud kaebusi kultuurkapitali toetuste jagamise kohta. "Me tahame kogu selle kultuurkapitali temaatika lauda võtta, sealhulgas ka juubelitoetused," kinnitas Reps.

Juubelitoetuste pikad nimekirjad
Näitekunsti sihtkapitalile esitatud juubelitoetuse taotlused 2009. aastal: Astrid Relve, Eero Spriit, Vladimir Antipp, Märt Kalbus (5000 kr), teatriliidul on taotlusi 55 000 krooni eest.

Juubelitoetuse saajad 2009. aastal: Rudolf Allabert, Helju Feldmann, Olga Kaur, Enn Kose, Leida Levald, Laine Zeisig, Juris Žigurs, Ines Aru, Paul Laasik, Ester Pajusoo, Ralja Helle, Tamara Solodnikova, Hilja Vee, Ilse Adusson, Eino Baskin, Ivo Heinmaa, Ago-Endrik Kerge, Astrid Lepa, Sirje-Lill Moor, Helgi Reet Mägedi, Uno Puusaag, Leida Rammo, Ivika-Doris Sillar, Mari-Liis Reinsalu (5000 kr)

Teatriliit on esitanud ka helikunsti sihtkapitalile taotlused: Ülo Üksik, Ahti Männik, Irina Kask, Esther Hanson, Ivo Juul, Viiu Maimik, Paul Purga, Mare Põder (5000 kr) Taotlusi näitekunsti sihtkapitalile
*Kristel Elling, jooga intensiivkursused Indias, 9500 kr (ootab otsust)
*Marika Aidla, õpingud Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis füsioterapeudi erialal, 47 000 kr (ootab otsust)
*Merle Jääger, hammaste proteesimine ja eeltööd, 30 000 kr (ootab otsust)
*Margarita Monakova-Rogozkina, seoses majanduslike raskustega, 10 000 kr (ei)

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2009, 08:03
Otsi:

Ava täpsem otsing