Sel nädalal kinnitasid Läti Roheliste ja talunike liit ning Läti Rahvapartei, et on vastu eelarve kärpimisele 500 miljoni lati ehk 11 miljardi Eesti krooni võrra. 17. septembril hääletas parlament kinnisvaramaksu eelnõu isegi komisjonides arutamise vastu. See maks oli osa IMFi ja Euroopa Komisjoniga sõlmitud abilaenu tingimustest.
„Väga raske on uuesti kinnitada, et me suudame nende rahvusvaheliste programmidega jätkata, kui nad ei järgi juba allkirjastatud lepingute sisu ja vaimu,“ ütles Borg. „Neil tuleb oktoobri lõpuks esitada eelarve ning enne seda tuleb neil ilmutada suurt vastutustunnet. Vastasel juhul tekivad sellest uued probleemid,“ ütles Borg.
Borgi hoiatus järgneb Euroopa Komisjoni kõrge majandusametniku Elena Flores-Guali kinnitusele, et Lätil tuleb rahvusvahelistest kokkulepetest kinni pidada. Tuleb teha seda, mis on kokku lepitud. Midagi pole muutunud,“ ütles ta Läti keskpanga sel nädalal Riias korraldatud konverentsil.
IMFi missiooni juht Lätis Mark Griffiths ja IMFi esindaja Balti riikides David Moore kirjutasid reedel ajalehes Diena, et Läti valitsusel tuleb defitsiiti kärpida nii selleks, et euro kasutusele võtta, kui selleks, et tulevaid põlvkondi suure võlakoormaga mitte koormata.
500 miljoni lati asemel on Läti tuleva aasta eelnõus praegu kulukärpeid ja maksutõuse kokku 325 miljoni lati suuruses summas.
Ja taas on teemaks võimalik devalveerimine. Tõenäoliselt devalveerib Läti valuuta tuleval aastal, kuna valitsus ei pruugi toime tulla kulude kärpimisega, mida nõuab rahvusvaheline abilaenu kokkulepe, kirjutas Londoni analüüsifirma Capital Economics Ltd lõppeval nädalal oma hinnangus.
„Arvame, et valuuta devalveerimine Lätis tuleval aastal on tõenäolisem kui vastupidised arengud,“ kirjutas arenevate turgude ökonomist Neil Shearing. „Kui poliitikutel ja avalikkusel on sedavõrd vähe leppimist valitsuse kulude täiendavate kärbetega, mida nõuab IMF, on abiprogrammi tulevik küsimärgi all,“ jätkas ta. Läti devalveerimine kisuks kaasa ka Eesti ja Leedu ning mõjutaks negatiivselt ka piirkonna teisi riike Ungarit, Rumeeniat, Ukrainat, kirjutas Shearing oma analüüsis.
Ja taas peavad Läti poliitikud hakkama devalveerimisjutte kummutama.