Ministeerium: reservi suurus pensionide väljamakseid ei mõjuta

14. oktoober 2009, 15:16

Riigikontrolli aruandes toodud
pensionireservi vähenev maht ei mõjuta eelarves planeeritud pensionide ja teiste
sotsiaalkulude väljamaksmist.

2010. aasta eelarve eelnõu kohaselt ei kata järgmisel aastal sotsiaalmaksu laekumine pensionikindlustuse jooksva aasta kulusid. Prognoositavaks puudujäägiks 3,5 miljardit krooni, mis kaetakse riigieelarve muude tuluallikate arvelt või pensionireservi vahenditest, teatas ministeerium.

Pensionidele on lisaks sotsiaalmaksust saadud tulule teistest riigieelarve vahenditest juurde makstud alates 2004. aastast. Pensionikassa puudujäägiga on arvestatud juba pensionireformi väljatöötamise käigus ning sellel ei ole seost pensionide väljamaksmisega. Kui seni on kasutatud pensionide väljamaksmiseks teisi eelarve tulusid, siis sel aastal kasutakse osaliselt ka kogutud pensionireservi.

Pensionireserv moodustati 2004. aasta riigieelarve seadusega ning seda täiendati 2005. ja 2006. aasta positiivsete lisaeelarvetega. Septembri lõpuga on pensionireservi vahendid 2,8 miljardit krooni.

Vastavalt 2010. aasta riigieelarve eelnõule on riigil järgmisel aastal kokku finantsvarasid 22,1 miljardit krooni, sel aastal on vahendite mahuks 22,9 miljardit krooni.

Riiklik pensionikindlustus on 2009. aasta kaheksa kuuga kulutanud kolmandiku oma reservidest. Sama puudujäägitempo juures ammendub pensionikassa erakorraline reserv enne 2010. aasta lõppu, seisab Riigikontrolli aastaaruandes riigikogule.

Muudatusi pensionisüsteemis ei ole tehtud, aprillis 2009 pension tõusis, ehkki majanduseksperdid seda ei soovitanud. Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt ulatub 2012. aastal pensionikassa puudujäägiks ligikaudu 5 miljardit krooni. Et tulla toime riigi kulude katmisega, on riigikogu andnud loa kasutada 3,5 miljardi krooni ulatuses stabiliseerimisreservi.Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. October 2009, 15:16
Otsi:

Ava täpsem otsing