Kadri Jakobson • 22. oktoober 2009 kell 21:00

Raplamaa edukaimad ettevõtted

Kui teistele firmadele algas langus varem, siis meditsiinitehnika hulgimüügi eripära tõttu jõudis langus Semetronini alles tänavu.

Küsimustele vastab Semetron ASi tegevjuht Toomas Kornet.

Kasvatasite eelmisel aastal keerulisel ajal korralikult käivet ja kasumit. Kuidas tulemustega rahule jäite?

2006. aasta oli edukas ja 2008. oli edukas, 2007 oli tagasihoidlikum. Meie valdkonnas on nii, et suuremate projektide ettevalmistamine võtab aega ligi aasta. Ja 2008. aastal me realiseerisime suuremad projektid. 2009. aasta tuleb taas tagasihoidlikum.

Milliseid tulemusi ootate käibes-kasumis jooksvalt aastalt?

2009. aasta esimese poolaasta tulemuste põhjal võib öelda, et käibe langus tuleb mullusega võrreldes 23% ja kasumi langus veelgi suurem. Meie sektoris on mahud langenud. Kui teistes valdkondades jõudis langus kohale varem, siis meil tuli see selle aasta teises kvartalis.

Oleme ka Läti ja Leedu turul ja seal on viidud meditsiinitehnikasse investeerimine miinimumini. Näiteks on keeruline lugu 2008. aasta hangetega, mille raha ootame siiani.

Alles hiljuti oli Läti riik ettevõtetele hangete eest võlgu 200 mln kr, nüüd see summa on ilmselt veidi vähenenud. Ka Leedus on olukord väga raske. Sealset olukorda võiks nimetada talveuneks - olukord on viimaste kuudega drastiliselt muutunud. Hanked ja plaanid on tühistatud või külmutatud, Lätis on käivete langus 80%.

Millega arvestate Eesti majanduses järgmisel aastal - algab kasv, jätkub langus või stabiliseerume samal tasemel?

Oleme suuresti sõltuvad riigieelarvest, meie ärist ligi 50% on seotud riigiasutustega, kas munitsipaal- või riigihaiglate ja meditsiiniasutustega, ja tervishoiusektori finantseerimise kasvu pole ka järgmise aasta riigieelarve projektis ette näha. Kuna muutused jõuavad meieni teatud ajanihkega, siis 2009. aastalt võib loota ainult seda, et järsku enam palju hullemaks ei lähe. 2010. aastalt ei oota veel samuti erilisi kasvumärke, kuid loodame olukorra stabiliseerumist. Mõningast tõusu ootame 2011. aastalt. Kuid seda pidu, mis oli 2007 ja 2008, ei tule niipea.

Kuidas firma edukalt majanduslangusest välja juhite? Mida olete viimasel aastal varasemast teistmoodi teinud?

Eks tuleb aktsionäridele selgitada, et kogu kasumit pole mõistlik dividendina välja maksta ning tuleb hoida n-ö rasvakihti. Seda on vaja, et kasvutingimustes saaks taas tõusta. Samuti tuleb tõsta sisemist efektiivsust. Palju kulub aega ka välispartneritele selgitamiseks. Kui meil on sotsiaalmaksu vähenemisest tingituna kärped 10-20%, siis mujal maailmas ehk kõigest mõni protsent. Nad ei mõista, miks me vajame praegu paremaid hindasid ja või miks me ei suuda mahtusid täita. Sageli tuleb vastata küsimustele: millal devalveerite või kas oleks võimalik ettemaks.

Metoodika

Lähteandmed on kahe viimase majandusaasta käive, kasum/kahjum enne makse ja omakapital kokku aasta lõpus.

TOPi pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.

Näitajate põhjal reastati ettevõtted edetabelitesse.

Kogu maakonna ettevõtete edetabel www.aripaev.ee/top

Hetkel kuum