Prognoos: SKP kolmandas kvartalis miinus 12-13,5%

10. november 2009, 12:24

Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri
prognoosib III kvartali SKP languseks Eestis 13,5%, Tallink Grupi nõukogu
esimees Toivo Ninnas on veidi positiivsem, pakkudes 12%.

"Meie prognoos III kvartaliks on umbes -13,5%," ütles Lauri ning lisas, et selle aluseks on majanduse stabiliseerumine ja ekspordi kerge paranemine. "Suure tõenäosusega toimus laoseisude korrektsioon ettevõtetes esimesel poolaastal, suurenenud on ka avaliku sektori ELi rahade toel tehtavad investeeringud, näiteks tee-ehitus," selgitas ta.

Toivo Ninnas prognoosis, et Eesti SKP kolmandas kvartalis kahaneb 12% ning lisas, et tundub justkui asjad oleks hakanud veidi paremini minema. Neljanda kvartali osas aga ta nii optimistlik ei ole, öeldes, et talv tuleb ju peale. Siiski avaldas Ninnas lootust, et langus jääb veidi üle 10% piiri.

Swedbank prognoosib Lauri sõnul aastaseks languseks umbes 13% ning saabuvaks 2010. aastaks juba kerget tõusu. "Kui maailma majandusarengud jätkuvalt paranevad – teatavasti on viimasel ajal prognoose tõstetud –, siis peaks ka Eesti majandusarengud paranema ka enam," lisas makroanalüütik.

Läti SKP kahanes statistikaameti esialgseil andmeil kolmandas kvartalis aastatagusega võrreldes 18,4%, mis on suurim langus ELi liikmesriikide seas. Leedu SKP kukkus kolmandas kvartalis esialgseil andmeil 14,3%.

Teises kvartalis langes Eesti SKP võrreldes eelmise aasta sama ajaga 16,1% ning võrreldes esimese kvartaliga 3,4%. SKP kolmanda kvartali numbri teatab statistikaamet 12. novembril.


Maris Lauri Maris Lauri

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2009, 11:30
Otsi:

Ava täpsem otsing