Ansip süüdistas buumis maksuvabastusi

Katariina Krjutškova 12. november 2009, 15:36

Kodulaenu maksuvabastuse sujuv kaotamine on vältimatu ja selle idee peale ei tasuks kellelgi sülitada, ütles peaminister Andrus Ansip valitsuse pressikonverentsil.

Ühtlasi nentis peaminister, et kodulaenu võtmise ergutamine oli karuteene Eesti majandusele, sest soodustas inimesi ohtralt võlgu võtma, põhjustades sel moel kinnisvarabuumi.

«Seega praegu tuleb öelda, et jah, riigi poliitikaga me tekitasime kinnisvarakriisi. See on aus ülestunnistus.,» ütles Ansip.

Rahandusminister Jürgen Ligi tõdes, et kodulaenu maksuvabastamise lõpetamise idee on ebapopulaarne ja valus. Samas lisas Ligi, et riigil ei jää ka muud üle.  "Võlgu elamise stimuleerimine ja muud halvasti sihitud toetusmeetmed tekitavad võlakoormust ka riigile, nagu näitab Euroopa kogemus. Ja siis tuleb koduomanikel, sõltumata laenust, tasuda palju kõrgemaid makse.  Nagu juba rõhutatud, muudavad kunstlikud stiimulid kodu ostu ka kallimaks ja kättesaadavus hoopis väheneb," kirjutas Ligi hiljem Äripäevale.

IRL-i ehk koalitsiooni kuuluv Margus Tsahkna andis hommikul Kuku raadiole intervjuu, kus pritsis selle idee peale tõrva. Tsahkna hinnangul ei tohiks karistada inimesi, kes otsustasid endale kodu soetada. Võlga tasuvad perekonnad on kasvav keskklass, kes riigile lojaalselt makse maksavad.

Täna päeval lisas Tsahkna, et ootab siiski kõige pealt ära, milline maksuvabastuse sujuv kaotamine välja näeb, sest praegu on asi alles idee tasandil. Aga IRL-i põhimõte jääb antud küsimuses samaks – koduomanikke peab kaitsma.

Ligi selgitas hiljem ideed järgmiselt: "Maksumaksjate liidu arvates võiks uute laenude soodustus lõppeda 2011. aastal. Kehtivatel laenudel võiks olla viieaastane üleminekuaeg. Minu ettekujutus oli, et nende pakutud esimese tähtaja võiks ettepoole nihutada ja üleminekuperioodi saaks pikendada. Üleminek toimuks aga maksuvabastuse lae ehk 50000 krooni järk-järgulise alandamisega."
 

Ligi tuletas meelde, et sel teel on Eesti riik varemgi olnud. "2004. aastal, kui ma ei eksi, alandati selle soodustuse ülempiiri ja põhjendused olid üsna sarnased, et see on üsna kulukas ja samas ei ole see sotsiaalselt päris sobivalt jaotuv soodustus," lisas veel Ligi.

Ka Ansip märkis, et Eesti Pank soovitas juba aastaid tagasi valitsusel eluaseme maksuvabastusest loobuda või kaaluda teisi võimalusi. Aga siis puudus selle tegemiseks poliitiline valmidus.

Samas nentis Ansip: "Inimestel on õiguslikud ootused, nad on oma laenud võtnud pikaks ajaks ja ei oleks aus ühel päeval öelda, et kõik, unustage nüüd ära ja rohkem te oma tuludest neid intresse maha arvestada ei saa." 

Küll aga lubasid ministrid, et päeva pealt muutusi ei sünni ja täpsete meetmete üle veel diskuteeritakse.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2009, 19:54
Otsi:

Ava täpsem otsing