Prantsuse ja Briti poliitikud toetasid reedel ettevaatlikult USA presidendi Barack Obama plaani piirata pankade laienemist ja riskivõtmist, kuid mingit selget poliitilist üksmeelt Euroopas esialgu veel pole.
Prantsusmaa rahandusminister Christine Lagarde nimetas Obama plaani „väga väga heaks sammuks“. „Nemadki näevad, et reguleerimine, mis varem oli tabusõna, mida USA finantsringkondades oli raske kasutada, on oluline panganduses liialduste piiramiseks,“ tsiteeris Lagarde’i agentuur Reuters.
Suurbritannia konservatiivid, kellele ennustatakse lähenevatel valimistel võitu ja võimuletulekut, toetasid samuti Obama plaani.
„Ma olen korduvalt öelnud, et meil tuleks jaepangandus pankade oma kauplemistegevusest lahku lüüa ning et kõige parem oleks seda teha rahvusvahelisel tasandil kokku leppides,“ ütles Briti konservatiivide eestkõneleja rahandusküsimustes George Osborne BBC-le antud intervjuus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Saksamaa rahandusministeerium nimetas Obama plaane „heaks panuseks käimasolevasse diskussiooni“.
Praegu pole siiski veel kindel, kas Obama plaan välja kuulutatud moel USA Kongressist läbi läheb – hiljuti kaotasid demokraadid olulise koha Senatis vabariiklastele.
Plaanil on aga väga suur meedia ja avalikkuse toetus nii USAs kui Euroopas, kus suurte boonuste maksmise plaanid maksumaksja rahaga jalule aidatud pankades on pälvinud suure pahameele.
Washingtonil tuleb oma plaanile leida rahvusvaheline toetus, muidu on oht, et rahvusvahelised pangad mujale kolivad. Ka Osborne viitas samadele ohtudele.
„Ma ei taha teha midagi sellist, mis ühepoolselt kahjustaks London Cityt või Briti panku,“ ütles ta. „Kui me vajame uusi reegleid, tuleb need rahvusvaheliselt kokku leppida ja selleks on G20 kohtumine paari kuu pärast Lõuna-Koreas hea koht nende reeglite kaardistamiseks.“
Septembris toimunud G20 riikide kohtumisel kutsuti üles ohjeldama hiigelboonuste maksmist pankades ning tugevdama pankade kapitalibaasi.
Riigid on aga liikumas eri suunas.
Obama teatas läinud nädalal, et tahab suurpanku maksustades tagasi saada kogu raha, mis riik pankade toetuseks kulutas. Ka sellele plaanile avaldasid suured Euroopa riigid toetust, kuid ise teevad teistmoodi – Suurbritannia ja Prantsusmaa on otsustanud 50%ga maksustada pankade boonused.
Artikkel jätkub pärast reklaami
IMF on saanud ülesande analüüsida globaalse maksu kehtestamist finantsteenustele, mille pakkus välja Briti peaminister Gordon Brown läinud aastal toimunud G20 riikide kohtumisel. Ka Saksamaa toetab finantstehingute maksustamist. Seda mõtet ei toeta aga omakorda USA.
Pangaaktsiad olid reedel languses – paljude analüütikute sõnul mõjuvad erinevad reformikavad destabiliseerivalt kogu sektorile.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!