Tallinna eilse börsipäeva kindlas fookuses oli Baltika aktsia, paraku negatiivses võtmes. Pärast ära vajunud veebruari müügitulemuste avaldamist vajus ära ka Baltika aktsia.
Novembrikuu 2008. aastal oli ilus aeg - Baltika kuukäive ronis siis 12% kõrgemale, üle saja miljoni krooni piiri. Seejärel hakkasid asjad viltu vedama - detsembris tuli vastu võtta 13%-line käibe kukkumine, eelmise aasta esimeses kuus kahanes Baltika müük aga seitse protsenti. Tegelikult olid ka need ilusad kuud, sest alates eelmise aasta veebruarist läks asi veel hullemaks - esimest korda ulatus Baltika kuukäibe langus siis vähemalt 20%ni. Sellest ajast on see kuulangus ka üle viiendiku jäänud.
Kuna see esimene suurem langus jäi just eelmise aasta veebruari, siis mõjusid teisipäeva õhtul avaldatud müüginumbrid eriliselt nõrgana - isegi madala baasiga võrreldes tuli Baltikal tagasi anda 27%. See tähendab, et rõivaettevõte kuukäive kukkus alla 50 miljoni krooni.
Nukra uudise tulemusena suruti Baltika aktsia hindki kohe päeva alguses suurde miinusesse. Maaklerina tegutses müügipoolel jõuliselt LHV Pank, olles eile ainuke, kes müüs aktsiaid rohkem, kui ostis. Alates eilsest soovitab LHV Pank ka Baltika aktsiat müüa. Aktsia kukkus päeva lõpuks 10,3%.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Meie arvates eraldab Baltikat maksejõuetusest väga õhuke piir," kirjutas analüütik Kristo Oidermaa lühikommentaaris.
Tegemist on väga karmi hinnanguga ja sisuliselt pankrotihoiatusega, mida on raske ka veenvalt ümber lükata. Eelmise aasta aprilli lõpus koostasin Tallinna börsi finantskitsikuses olevate ettevõtete nn musta nimekirja. Baltika oli selles nimekirjas esimene.
Teisalt ei tasu nende veebruarikuu tulemuste peale ka päris segaseks minna ja Baltikale kindlat pankrotti kuulutada. Ettevõte on küll väga raskes seisus, kuid lootus pole veel kadunud.
Ehk tuleks Baltika juhtkonnal järgida Olympicu eeskuju - keskenduda hea rahavooga poodidele, mitte poodide arvu kiivalt samal tasemel hoida. See muidugi tooks uusi kulusid kaasa, ent ehk on investorid veel nõus raha juurde andma. Nüüd, kus majandus justkui kosumas on.