• OMX Baltic−0,42%300,01
  • OMX Riga−0,06%892,98
  • OMX Tallinn−0,6%2 068,62
  • OMX Vilnius0,24%1 202,47
  • S&P 5000,47%6 227,42
  • DOW 30−0,02%44 484,42
  • Nasdaq 0,94%20 393,13
  • FTSE 100−0,12%8 774,69
  • Nikkei 225−0,17%39 694,46
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%93,1
  • OMX Baltic−0,42%300,01
  • OMX Riga−0,06%892,98
  • OMX Tallinn−0,6%2 068,62
  • OMX Vilnius0,24%1 202,47
  • S&P 5000,47%6 227,42
  • DOW 30−0,02%44 484,42
  • Nasdaq 0,94%20 393,13
  • FTSE 100−0,12%8 774,69
  • Nikkei 225−0,17%39 694,46
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%93,1
  • 08.03.10, 06:10
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Rüsinal üle võetud

Silvano Fashion Group vahetas reedel toimunud erakorralisel koosolekul pea täielikult välja ettevõtte nõukogu. Rahvusvahelises naisterõivaste müügiketis läks niidiots Toomas Tooli ja temaga seotud äripartnerite kätte. Paraja segaduse tekitas aga SEB esindaja Sven Kunsingu nõukogusse pääsemine.
Lisaks Kunsingule said ettevõtte uuteks nõukogu liikmeteks Stephan David Balkin, Otto Tamme ja Risto Mägi. Kui Balkin ja Tamme omavad ise Silvano aktsiaid, siis Risto Mägi pääses nõukogusse Toomas Tooli esindajana.
Monacos kinnisvaraäri ajav taanlane Balkin (omab 20% Silvanost - toim) tunnistas koosolekul, et tunneb Tooli ning tegi oma investeeringu ettevõttesse just tema kaudu. "Jah, kuulsin Toomas Toolilt, et on selline võimalus investeerida," tunnistas Balkin. Kolmanda Toomas Tooliga seotud inimesena sai ettevõtte nõukokku Otto Tamme. Ärimehe sõnul esindab ta nõukogus siiski oma investeeringut ja omab alla 5% Silvano aktsiatest.
Vanast kolmeliikmelisest Silvano nõukogust jäi paika vaid Pavel Daneyko.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Üllatuskandidaadina nõukogusse pääsenud Kunsing selgitas, et pani oma kandidatuuri üles, et käituda fondiosanike parimates huvides. "Meil on ettevõttes suhteliselt suur osalus, ligi 10%. Arvasime, et peaksime selle osaluse eest hea seisma," ütles ta. Tema sõnul on Eestis vähe ettevõtteid, kus väikeaktsionäride hääli esindatakse. "Nüüd on üks rohkem," ütles ta.
SEB Varahalduse juhatuse liikme Sven Kunsingu kandideerimine SFG nõukogusse tekitas koosolekul paraja segaduse. Tuumikaktsionäride grupp ei olnud arvestanud investorite esindaja sattumisega nõukogusse.
Tool, mis nüüd saab?
"Ma ei arva, et minu asi oleks koosolekul käia," ütles Tool pärast koosolekut telefonis. "Miks ma peaksin? Kas see on mingi kohustus?" Samas kui Tool oleks kohal viibinud, oleks ehk koosolekuruumis tekkinud segadus olemata jäänud.
Reede ennelõunal Reval Hotel Olümpia konverentsikeskuses toimunud Silvano aktsionäride erakorralise üldkoosoleku eesmärk oli muuta paar kuud tagasi ettevõtte enda kätte saanud tuumikinvestorid nõukogu liikmeteks.
Plaan oli lihtne - Alta Capitali esindajad Indrek Rahumaa ja vahepeal Rahumaa partnerina töötanud Priit Põldoja nõukogus välja vahetada omad asemele panna. Koosolekul ülekaalukat enamust omavad Balkin, Tamme ja Mägi ei olnud arvestanud sellega, et poolthääli saades läheb ka Kunsingu kandidatuur läbi.
Silvano nõukogu jäi juhita
Üllatuse tekitas osalejates see, et Silvano põhikirja järgi võib olla ettevõttel kuni viis nõukogu liiget. Kuna kandidaate oli vabaks jäänud nõukogu kohtadele vähem kui kohti, piisas teoreetiliselt ühest poolthäälest, et valituks saada.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Võimalus, et Kunsingu kandidatuur kohe läbi läheb, tekitas koosolekusse pooletunnise pausi, mille ajal Mägi hotelli fuajees Tooliga pika telefonikõne maha pidas. Tooliga pidas telefoni teel aru ka Tamme. Koosolekusse tekkinud pausi ajal otsustas oma kandidatuuri üles seada ka väikeaktsionärist investor Rene Ilves. "Kui mina enda kandidatuuri üles panin, siis oli lihtsalt kohti rohkem kui kandidaate, ega mul tõsist eesmärki nõukogusse saada ei olnud," selgitas Ilves.
Tool kommenteeris Kunsingu kandidatuuri: "Kogu lugupidamise juures SEB fondide vastu - ma ei usu, et neil on mingit pesuäri kogemust," sõnas ta.
Pärast aktsionäride üldkoosoleku lõppu tegi Tamme Kunsingule ettepaneku hakata nõukogu juhtima. Seekord pidi Kunsing helistama ja nõu küsima, ent pärast telefonikõnet lükkas pakkumise tagasi. "Ma arvan, et me ei taha nagunii aktiivset positsiooni võtta," kommenteeris ta.
Reedel jäi Silvanole nõukogu esimees valimata.
Fondijuht: Silvano ei ole võrreldes teiste firmadega kokku tõmbunud
Trigon Capitali fondijuhi Heiti Riisbergi sõnul on positiivne, et vähemalt osa nõukogu liikmeid ütlesid juba koosolekul, et toetavad praeguse juhatuse tegevust ning strateegiliselt suuri muudatusi ei plaani.
Tema sõnul on juhatus praegustes majandusoludes hästi hakkama saanud. "Kui võrrelda mõne teise ettevõttega, siis Silvano ei ole drastiliselt kokku tõmmanud," sõnas Riisberg.
"Ta on endiselt juhtiv ettevõte Venemaal, Valgevenes. Nad ei ole oma turuosa kaotanud," lisas ta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Silvano finantsjuht ootab 8-10% käibekasvu
Kui uued nõukogu liikmed praegust juhatust toetavad, siis oleks sellel ettevõttele ja ka aktsiahinnale positiivne mõju, uskus fondijuht.
"Kui vaadata, kus aktsia hind oli eelmise tsükli lõpus ja kus ta praegu on, siis seal on veel väga palju ruumi minna," avaldas Riisberg lootust.
Silvano finantsjuht Baiba Gegere sõnul oli kontserni eelmise aasta 14,2 miljoni kroonise aastakahjumi taga märkimisväärsed mahakandmised. "Ilma selleta oleksime tegelikult kasumis olnud. Ettevõtte finantspositsioon on praegu väga hea. Eelmise aasta lõpetasime 26protsendilise langusega võrreldes 2008. aastaga. 2010. aastal ootame 8-10protsendilist tõusu."
Ükski nõukokku pääsenud liikmetest ei soovi Silvano tegevust esialgu kardinaalselt muutma hakata. Balkin soovis enne arvamuse andmist ettevõtte tegevusega lähemalt tutvuda. "Aasta võtame rahulikult," sõnas ta. "Kindlasti ei taha midagi uut investeerida. Business as usual, mingit revolutsiooni ei hakka tegema," ütles Tamme. "Pigem räägime kolme kuu pärast, kuue kuu pärast," sõnas ta.
Toomas Tool pole Silvano tulemustega rahul
Toomas Tooli esindanud Risto Mägi ei soovinud ettevõtte edasist tegevust kommenteerida.
Küll aga märkis Tool ise pärast koosolekut telefonis Äripäevale, et ei saa ettevõtte tulemustega rahul olla. "Vaadates eelmiste aastate tulemusi, ei saa öelda, et ettevõte oleks hästi juhitud. Hästi juhitud ettevõte on kasumlik," ütles ta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Silvano Fashion Grupi eelmise aasta kahjum ulatus 14,3 miljoni kroonini.
Silvano uus nõukogu
Risto Mägi, Toomas Tooli esindaja, Tooli osalus SFGs 24,5%Stephan David Balkin, Osalus 20%Sven Kunsing, SEB fondide esindaja, SEB osalus 10%Otto Tamme, osalus alla 5%
Tool ostis osaluse Itaalia panga käest
Erinevate ettevõtete pankrottide- ja likvideerimisprotsesside keerises viibiva Indrek Rahumaa käest rebiti Silvano aktsiad ära aastavahetusel.Rahumaa juhitud Alta Capitali investeerimisgrupp oli oma osaluse ettevõttes pantinud erinevate võlakohustuse katteks osaliselt Toomas Toolile, kuid suures osas (35% aktsiapakist) Itaalia panga Unicredit Group kasuks.Pärast laenutähtaja kukkumist tuli Rahumaal oma aktsiapakk võlausaldajatele loovutada. Nii saidki Silvano omanikeringi Tool, Balkin ja eeldatavalt ka Tamme.Tool lükkas reedel ümber väite, nagu oleks ta saanud Silvano aktsiaid enda kätte ainuüksi laenu katteks.Tegelikult liikus suurem osa aktsiaid ärimeeste kätte Unicredit panga käest."Kellele Unicredit need müüs, see on juba Unicrediti probleem," sõnas Tool, kuid kinnitas samas, et ostis endale Silvanos osaluse just Unicrediti käest.
Taust
Silvano Fashion Group on naistepesu ja -riiete jaemüügikett Baltimaades ning Venemaal, Valgevenes jt SRÜ riikides.Kontserni kuuluvad Oblicie, Milavitsa, Lauma ja Amadea Line’i jaemüügiketid.2009. a lõpu seisuga oli kontsernil 64 jaemüügipunkti. Lisaks tegutses Milavitsa kaubamärgi all üle 250 kaupluse, mida juhtisid äripartnerid Venemaal, Valgevenes, Ukrainas.31. detsembri 2009 seisuga oli kontsernis 3164 töötajat.Ettevõtte aktsiad on noteeritud Tallinna ja Varssavi börsil.Emaettevõte on Eesti äriühing, kuid peakontor asub Minskis.

Seotud lood

Äriplaan 2026

Äriplaan 2026

Uurime välja Eesti majanduse arengusuunad 2026. aastal, et ettevõtjatel ja tippjuhtidel oleks, millele tuginedes järgmist aastat planeerida.

Kas eksport ja kaitsetööstuse areng võiksid Eesti majandusele uue käigu sisse aidata? Kuidas näevad Põhjamaade ettevõtjad ja tippjuhid Eesti võimalusi rahvusvahelisel areenil ning kas nad plaanivad siia investeerida? Kuhu investeerivad ning millele tõmbavad pidurit Eesti ettevõtjad? Missugune on riigi äriplaan 2026. aastaks? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse 17. septembril Eesti mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan!

Enda kogemust tulevad Eestisse jagama ülemaailmse ulatusega Rootsi masina- ja metallitööstusettevõte Hanza AB asutaja ja tegevjuht Erik Stenfors ning Telia Company president ja tegevjuht Patrik Hofbauer.

  • Toimumisaeg:
    17.09.2025
  • Alguseni:
    2 k 14 p 4 t
  • Toimumiskoht:
    Tallinn

Hetkel kuum

Podcastid

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele