Täna, 8. märtsil jõustub audiitortegevuse seadus (AudS), millega võetakse üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, teatas rahandusministeerium.
Audiitortegevuse seadus käsitab raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustuslikku auditit ning mille peamiseks eesmärgiks on kohustusliku auditi nõuete ühtlustamine.
Seadusega paraneb vandeaudiitorite kutsetegevuse järelevalve ja muutuvad vandeaudiitoritele esitatavad nõuded kvalifikatsioonile ja kutsetegevusele. Vandeaudiitorite kutsetegevuse järelevalvet hakkab koordineerima Audiitorkogu juurde loodav audiitortegevuse järelevalve nõukogu.
Lisaks vandeaudiitorile laieneb regulatsioon ka siseaudiitoritele. See aitab tõsta avaliku sektori, pankade, kindlustusfirmade ja börsiettevõtete siseaudiitorite kvalifikatsiooni ja kvaliteeti, lisas ministeerium.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Uus seadus toob kaasa ettevõtete halduskoormuse kahanemise. Seni kasutusel olnud auditi kõrvale luuakse uus audiitorteenus – ülevaatus, mis annab võimaluse saada audiitorettevõtjatelt auditist lihtsamal metoodikal põhinev arvamus raamatupidamise aastaaruande kohta. Ülevaatuse mõiste tuuakse seadusesse sisse esmakordselt ning tegemist on kindlustandva audiitorteenusega, mille korral audiitorettevõtja avaldab vandeaudiitori aruandes üldistava heakskiidu.
„Eesti on esimene riik Euroopas, kus senise auditi audiitorteenuse kõrvale tuuakse õigusruumi ka ülevaatuse audiitorteenus. Nimetatud muudatusega saavutame kooskõla majandusüksuse tegevusmahu, kindlustandva töövõtu ja avaliku huvi vahel,“ kommenteeris rahandusministeeriumi ettevõtluse ja arvestuspoliitikapoliitika osakonna juhataja Kurmet Ojamaa.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!