Suurbritannia valimistel ei selgu täna ilmselt kindlat võitjat, mis riskib viivitada võlaprobleemide lahendamist ja õõnestada investorite usaldust, nagu on juhtunud Kreeka ja teiste euroala perifeeriariikidega.
11,5%se eelarvedefitsiidiga jääb Suurbritannia ELis alla vaid Iirimaale ja Kreekale ning passiks võlgade poolest samuti "seakarja", nagu euroala nõrgemaid riike praegu pilkamisi nimetatakse. Nii on riigifinantside saneerimine uue valitsuse pakilisim ülesanne.
Küsitlustes on suurim toetus 13 aastat opositioonis olnud David Cameroni konservatiividel, kuid mitte piisav, et tagada alamkojas enamust.
Kaardid lõi segi liberaalide juhi Nick Cleggi ootamatu menu parteijuhtide teledebattides, kus ta esitles end kui reaalset alternatiivi kordamööda vahelduvatele tööpartei ja konservatiivide valitsustele. Üle mitmekümne aasta on Suurbritannias valimised, kus tulemust on raske ennustada.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Palju auru on kampaanias läinud vastase mustamisele ja valijate hirmutamisele - ausalt pole vajalike kärbete ulatust avaldanud ükski partei.
Cameron hoiatab, et tööpartei jätkamisel või ühegi partei ülekaaluta riskib Suurbritannia kaotada tippreitingu AAA ja peab ehk isegi IMFi abi otsima. Praegune peaminister Gordon Brown ei kiirusta defitsiite kärpima, eelistades oodata majanduse toibumist.
Brown omakorda tõi välja valimisklipid, milles meenutab Margaret Thatcheri säästukuuri, mille käigus palju tehaseid kinni pandi. Cameroni eelarvekärped riskivad Browni sõnul majanduse uuesti langusesse paisata. Neile, kes ei toeta tööparteid, on soovitatud hääletada liberaalide poolt, et konservatiivid igal juhul võimust eemal hoida.
Analüütikute sõnul ei pruugi tippreiting siiski ohus olla, kuna kõik parteid möönavad defitsiidi kärpimise vajadust - erinevus on vaid ajastamises. Agentuur Moody's leidis positiivset isegi kindla võitjata parlamendis - parteide koostöös saavad reformid ühiskonnas ehk suurema toetuse. Eelise annab brittidele euroala "sigade" ees ka oma valuuta ja sõltumatu keskpank.
Briti väljaanded Financial Times ja Economist asusid konservatiivide selja taha. Cameron tagab ettevõtlusele parimad tingimused ja kärbib riigi vohamist, leiab FT, taunides samas Cameroni skepsist Euroopa poliitikas. Isegi The Guardian ei toeta seekord enam tööparteid, vaid soovitab hääletada pigem liberaalide poolt.
lubadused
TööparteiViivitaks maksutõusude ja eelarvekärbetega aastani 2011, et anda majandusele aega kosuda. Siht defitsiit aastaks 2014 poolitada.KonservatiividKärbiksid defitsiiti juba tänavu 6 miljardi euro võrra, jagu plaanitakse defitsiidist saada 2015. aastaks.LiberaalidViivitaksid eelarve saneerimisega 2011. aastani, tagaksid õiglasema maksustamise - rikastelt rohkem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!