Koit Brinkmann • 21. juuni 2010 kell 7:44

Reiljanil ikka miljonivõlg

Rahvaliidu eksesimees, hiljuti süüdimõistva kohtuotsuse kehtimahakkamise tõttu riigikogust lahkunud Villu Reiljan deklareerib mitmendat aastat miljonikroonist laenu Urmas Sõõrumaalt. See pole aastaga vähenenud.

Reiljani keskkonnaministriks oleku ajal otsustas valitsus keskkonnaministri ettepanekul hoonestusõiguse andmise Väo elektrijaamale, mille Sõõrumaa müüs läinud aastal Dalkiale. Reiljani laen on võetud Sõõrumaa firmalt U.S. Invest.

Riigikogu nn kapo-komisjoni esimees Jaanus Rahumägi deklareerib 2003. aastast, kui ta poliitikasse tuli, miljonite kroonide suurust laenu eraisikult. Toonasest ligi 5,7 miljonist kroonist on praeguseks järel 3,3 miljonit. Rahumägi ei ole nõustunud ütlema, kes on see salapärane laenaja.

Kahe aasta eest rääkis Rahumägi Õhtulehele, et mingit probleemi seal pole. "Ja päris aluspesuni ka alasti end võtta ei tahaks, saan aru, et väga paljusid huvitaks, aga isegi poliitikule peab jääma mingi protsent isiklikku elu," arvas ta toona.

Reformierakonna tipp-poliitik justiitsminister Rein Lang nentis aga eelmise aasta kevadel valitsuse pressikonverentsil majanduslike huvide deklaratsioonide kohta: "See ongi tegelikult kogu selle asja iva, et kõrgemate otsustajate puhul see privaatautonoomia ei kehti nii, nagu tavakodanike suhtes. Nende varalised huvid ja nende varaline seisund peab olema kättesaadav üldsusele, sest üldsus ehk maksumaksja maksab nendele palga."

Mitmel riigikogu liikmel ei ole deklaratsiooni järgi ei autot, ometi nähakse neid iga päev roolis. Nii jäi Villu Reiljan pildile Volkswagen Phaetoniga, millega ta juba pikka aega ringi sõidab, kuid deklaratsiooni järgi on tal ainult abikaasaga kahe peale Toyota Corolla.

Äripäev kirjtuas täna, et nelja- kuni kuuekordset Eesti keskmist palka saavad tipp-poliitikud ei karda võtta mitmemiljonilisi laene, ka küündivad igakuised autoliisingukulud Eesti keskmise palgani. Poliitikatippude deklaratsioonid võimaldavad näpuga järge ajada küll nende laenudes ja varades, aga nende huvid jäävad avalikustamata.

Suurim eluasemelaenuvõtja on 5,44 miljoni krooniga riigikogu IRLi fraktsiooni liige Toomas Tõniste. Kui eduka ettevõtjana poliitikasse tulnud Tõniste on laenude kogusummat aastaga suutnud vähendada enam kui poole miljoni krooni võrra, siis sots Indrek Saare laenusumma on aastaga 170 000 võrra suurenenud.

Keskerakonna noor poliitik Olga Sõtnik on võtnud kaks eluasemelaenu kokku viie miljoni eest. Sõtnik on ka suurim autode eest maksja. Igakuiselt kulub tal luksusautode BMW X5 ja Lexus IS 250 eest tasumiseks 12 531 krooni. Seda on rohkem, kui oli eelmisel aastal Eesti keskmine kuupalk.

Julgeid noorpoliitikuid on teisigi. Rahvaliidu endine esimees, praeguseks sotsidega liitunud Karel Rüütli laenusumma kasvas aastaga 410 000 krooni võrra 4,26 miljonini. 

 

Pane tähele

* 2010. a deklaratsioonide esitamise perioodil palga maksmise aluseks on 2009. aasta neljanda kvartali vabariigi keskmine palk.* Keskmine brutokuupalk oli 2009. aasta neljandas kvartalis 12 259 krooni. Riigikogu liige saab neljakordset Eesti keskmist palka ehk 49 036 krooni kuus.* Komisjonide ja fraktsioonide aseesimehed saavad 4,5kordset keskmist palka ehk 55 166 krooni. Komisjonide ja fraktsioonide esimehed saavad 5kordset keskmist palka ehk 61 295 krooni.* Riigikogu esimees saab kuuekordset keskmist palka ehk 73 554 krooni.

Hetkel kuum