Tänane Äripäev kirjutab taas kord Eesti kõrgeimate riigiametnike majanduslike huvide deklaratsioonidest. Ning taas kord oleme sunnitud tõdema, et need ei näita mitte kui midagi. Piltlikult öeldes on ilmunud deklaratsioonide näol tegemist meelelahutusliku ajakirjandusega eriti igavas võtmes.
See on kui Kroonika ilma paparatsopiltideta, või Õhtuleht ilma löövate pealkirjadeta a la "Mart Laar, mis juhtus?!" (Laari aktsiaportfell kasvas aastaga pea miljoni krooni võrra).
Mida uut me siis reedel ilmunud Riigi Teatajast teada saime? Et Elle Kullil on õppelaenu käendus, laenujäägiga 182,17 krooni. Et viitseadmiral Tarmo Kõutsil on abikaasaga kahe peale kummipaat Zodiak, aerupaat Kiili ja paat Buster. Et Jaanus Rahumägi on oma üle kolme miljoni kroonist laenu eraisikult aastaga kasvatanud 33 490 krooni võrra (laenu jääk 3,3 miljonit). Et Rain Rosimannus on võtnud SEBst soovilaenu, mille jääk oli aprillis 53 449 krooni. Et Ester Tuiksool võlgu ja muid enam kui 50 000 krooniseid varalisi kohustusi pole.
Kas me saime ametiisikute majanduslike huvide deklaratsioonidest teada, millised on Eesti Vabariigi kõrgeimate ametiisikute majanduslikud huvid? Kas me saime teada, kes kelle selga peseb? Ei saanud. Tõeline Potjomkini küla, kus deklaratsioon esitatakse vaid vormi täiteks! Reformierakondlasest justiitsminister Rein Lang ütles aasta eest valitsuse pressikonverentsil, et nende deklaratsioonidega pole mitte midagi peale hakata, see on puhas formaalsus ja et kui on tahtmine ikkagi oma tegelikke huve varjata, siis on see imelihtne.
Miks siis midagi ette ei võeta? Endine peaminister, reformierakonna auesimees, Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas tegi Brüsselis tegutsevatest huvigruppidest avaliku registri just sel eesmärgil, et oleks võimalik aru saada, kelle huve Euroopa institutsioonide juures vaikselt lobistavad isikud esindavad. Ehk oleks aeg ka Eestis nimetatud asjad avalikuks teha? Et tegelikult oleks ikkagi võimalik registri abil aru saada, miks üks või teine rahvaasemik mõne sisuliselt kontvõõra inimese autoga sõidab, tema korteris elab, või talle laenu tagastamisega kiirustama ei pea.
Aga läheks veelgi kaugemale, teeks sinna juurde ka registri, kus avalikkuse kõrgendatud huvi all olevate kõrgeimate riigiametnike sissetulekud, laenud, kingitused, varalised kohustused, hinnalisem vallasvara ja ka kinnisvara nii Eestis kui ka välismaal kirjas oleks. Andmed registris uueneks jooksvalt, kuid mitte harvemini kui kord kuus. See register ei tohiks olla salajane ega ametkondlikuks kasutamiseks, vaid kõigile vabalt kättesaadav. Lihtne ja loogiline. Ja kui nüüd unistada, siis võiks selles registris olla ka tähtsa ametiisiku seosed teiste isikute, eriti äriinimeste ja -organisatsioonidega. Milline läbipaistvus! Ja praegust, pehmelt öeldes poolikut lahendust pole sellisel kujul tegelikult kellelegi vaja.
Autor: 1185-aripaev