Sirje Rank • 30. juuni 2010 kell 7:38

Euro hädad õhutavad Norras kinnisvaramulli

Euroala hädad ei lase Norra keskpangal intressimäärasid tõsta, et jahutada kuumavat kinnisvaraturgu.

„Ootused, et intressimäärad jäävad pikemaks ajaks alla, ergutavad nõudlust ning kinnisvara hinnad jätkavad tõusu,“ ütles agentuurile Bloomberg Norra finantsjärelevalve juht Björn Skogstad Aamo. „Turul võib tekkida mull.“

Selle aasta esimeses kvartalis kasvasid kinnisvara hinnad Norras aasta baasil 10,8%.

„Mulli riski aitaks vähendada keskpanga rahapoliitika, kui seda ei mõjutaks nii tugevalt rahvusvaheliste väljavaadete nõrkus,“ ütles Skogstad Aamo.

Et Norra kroon liigselt euro vastu ei tugevneks, on keskpank sunnitud intressimäärad madalal hoidma. Euroopa Liitu läheb 60% Norra ekspordist. Läinud aasta detsembriga võrreldes on Norra kroon euro suhtes tugevnenud 26%.

Ligi 90%-l Norra kodulaenu omanikest on ujuv intress, mis tähendab, et madalad intressimäärad annavad kohe tunda lisakroonidena tarbija rahakotis.

Norra majapidamiste laenukoorem on sissetulekutega võrreldes rekordtasemel ning kerkib Norra Keskpanga prognoosi järgi aasta lõpuks 200%-le kasutada olevast tulust.

Märtsis väljastas Norra finantsjärelevalve pankadele suunised, mis ei soovita väljastada laene enam kui 90% ulatuses vara maksumusest. Sarnase mulliohuga võitlevas Rootsis on finantsjärelevalve ülempiiriks pakkunud 85%.

Hetkel kuum