Kaisa Gabral • 21. september 2010 kell 9:25

Lauri: majanduse kasv jääb mõõdukaks

Majanduse kasv jätkub, kuid jääb mõõdukaks ja pigem aeglustub, lausus tänasel Swedbanki majandusprognoosi tutvustaval pressiüritusel panga analüütik Maris Lauri.

 "Kasvu aeglustumine on osalt tingitud maailma riikide majanduse toetusmeetmete lõpetamisest. Paljudes riikides tulevad ka maksutõusud. Riigivõlad on suureks kasvanud ning oluline roll on ka tööpuudusel," märkis Lauri.

Swedbank kergitas täna majanduskasvu prognoosi 2,2 protsendini. Kuid koos sellega tõsteti ka töötuse määra ning hinnatõusu prognoosi. Tänavu kevadel prognoosis pank kasvunumbriks 1,5%.  Aastatel 2011-2012 prognoositi kasvuprotsendiks 4,5%.

"Eesti majandus kasvab III kvartalit järjest. Kasv toetub ekspordile ja on kriisist väljumise aluseks. Ekspordi impordi suhe on nö ekspordi kasuks. Kuid ettevõtete laoseisud tuleb viia normaalsemale tasemele," lausus analüütik.

Kuna majanduskasv maailmas aeglustub ka üldises plaanis, siis kärbib see ka Eesti ekspordi kasvuvõimalusi. Kogu maailmas on tehtud kulude kärpeid ja kõik kulutused, mis tootmiseks tehakse on Lauri hinnangul kasvamas(elektrihind näiteks ja tööjõud kallineb). "Aga vaadates tootlikkuse taset, siis see on Eestis tagasihoidlik – toodame odavaid kaupu. Peaksime hakkama tootma kallimaid kaupu," lisas ta.

Tulevikusõnaks on Lauri hinnangul investeeringud. "Ettevõtted asuvad investeerima masinatesse ja ELi fonde kasutama. Suur osa praegu kasutamata toomisvõimusest on vananenud ja kantakse maha."

Swedbank tõstis täna ka töötuse määra prognoosi, mis on sel aastal 17,8 protsenti varasema 14 protsendi asemel ning järgmisel aastal 15,5 protsenti varem hinnatud 11,5 protsendi asemel. Tulevaks aastaks prognoositakse hinnatõusu 3% ning ülejärgmiseks aastaks juba 3,5%.

Hetkel kuum