Sirje Rank • 22. oktoober 2010 kell 12:15

G20 püüab ennetada kaubandussõda

G20 riikide rahandusministrid arutavad sel nädalavahetusel kuidas ära hoida valuutaturu pingete üle kasvamine kaubandussõjaks – üks ettepanek, mille tegi USA, on kehtestada jooksevkonto ülejäägile ja defitsiidile piirid.

Keskendumine tasakaalust väljas jooksevkontole viib tähelepanu palju pingeid tekitanud valuutakursside teemalt kõrvale ning võimaldab USA ülemäärase nõudluse ja Hiina ülemäärase säästmise probleemile lahendusi leida, ütles agentuurile Bloomberg kohtumist võõrustava riigi Lõuna-Korea ametnik. See annab riikidele suurema ruumi otsustamiseks, milliseid meetmeid oma kaubanduskonto tasakaalustamiseks kasutada – sh valuutakursside muutus.

Ettepanek on tekitanud vastakaid reaktsioone. "Ma arvan, et numbriliste eesmärkide seadmine on ebareaalne," ütles Jaapani rahandusminister Yoshihiko Noda. Kanada ja Prantsusmaa seevastu leidsid, et mõtet tasuks kaaluda.

G20 rahandusministrid arutavad ka seda, kas teha esmakordselt G20 tasandil ühine avaldus valuutakursside kohta. Kohtumise kommünikee algversioonis oli sees lubadus vältida valuutakursside kunstlikku nõrgestamist.

Samas ei ole G20 riigid seni oma lubadustest kuigi hästi kinni pidanud. Pidevalt on küll lubatud protektsionismist hoiduda, kuid sellest hoolimata on riigid viimase kahe aasta jooksul kehtestanud ligi 400 meedet, mis riivavad kaubanduspartnerite huve, vahendas agentuur Bloomberg.

Hetkel kuum