24. november 2010 kell 4:33

Järgmine Iirimaa on Portugal

Turud on Iirimaa järel võtnud sihikule uue ohvri: kümne miljoni elanikuga Portugali, millel on küll korras pangandussektor, kuid pea olematu majanduskasv.

Valitsusel pole säästuprogrammile vaatamata õnnestunud ohjata eelarvedefitsiiti, samuti on Portugalil suured struktuuriprobleemid. Eksperdid ei kahtle, et Portugal on järgmine finantsabi vajav riik. "Kreeka viirus nakatas Iirimaa. Ja nüüd on see nakatamas ka Portugali," kirjutas Saksa Handelsblatt.

Pärast Portugali "on järgmised Hispaania ja Itaalia ja Prantsusmaa ja lõpuks Euroopa Liit," jätkas Bloombergis musta stsenaariumi Antonio Garcia Pascual, Barclays Capitali peaökonomist Londonis. Lõpuks seadis ta kahtluse alla ka euro tuleviku tervikuna.

Probleemid erinevad IirimaastPortugali pangandussektor on erinevalt Iirimaa omast terve. Samas kui Iirimaa jooksevkonto defitsiit on sel aastal 0,3 protsenti SKPst, siis Portugalil on see rohkem kui 10%. Mis tähendab, et riik elab kaugelt rohkem üle oma võimete kui Iirimaa. Ka kasvuperspektiivid on Portugalil kehvemad: majandustoodang langeb järgmisel aastal 0,2% võrra. Iirimaal peaks see aga koguni 1,5% tõusma.

Portugali eelarve on Iirimaaga võrreldes küll pingevabam, kuna riik ei pea panema miljardeid pankade saneerimisse. Kuid säästumeetmed kahandavad sisenõudlust ja tööpuudus jätkab tõusutrendi. Kui Iirimaa majandus kukkus 2007 järsult, siis Portugal võitleb eelarvedefitsiidiga juba pea kümnendi.Portugali peaminister José Sócrates on öelnud, et "Portugal ei vaja kellegi abi ja lahendab oma probleemid ise." Sarnaseid avaldusi on teinud ka rahandusminister ja president. Turge ei näi ei Portugali ega Euroopa Liidu poliitikute sõnad aga veenvat.

Lausa naerualuseks on saanud Euroopa Liidu rahandusvoliniku Olli Rehni avaldused stiilis Portugali majanduse probleemid on "väga erinevad" Iirimaa omadest ja et valitsus on teinud "tugevaid otsuseid" eelarvepuudujäägi likvideerimiseks – sarnased laused kõlasid ka enne iirlastelt abipalve laekumist Iirimaa kohta.

Portugali riigieelarve puudujääk on tänavu esimese kümne kuuga kasvanud 2,8 protsenti võrreldes eelmise aasta sama ajaga, mis näitab valitsuse säästuplaanide seni väikest mõju. Commerzbanki analüütik Christoph Weil ütles ajalehele Financial Times, et "kui Portugali riigivõlakirjade riskipreemiad jäävad nende praegusele kõrgele tasemele, siis on märkimisväärne oht, et ka Portugal aktiveerib ELi päästekava".

Portugal plaanib üldstreikiHispaania kümneaastaste riigivõlakirjade intressimäärad tõusid eile 12 baaspunkti võrra, 4,87 protsendile ning Portugali omadel seitsme punkti võrra, 6,88 protsendile.

Portugali ametiühinguliidud plaanivad täna ööpäevast üldstreiki valitsuse säästuplaanide vastu, mis läheb lõplikule hääletamisele parlamendis reedel. Meetmed näevad ette viieprotsendilise palgakärpe avalikus sektoris, riigipensionide külmutamise ja maksutõusu.Uus säästueelarve peaks kahandama eelarve puudujäägi tuleval aastal 4,6 protsendile.

Autor: Katri Soe-Surén, Silvia Kruusmaa

Hetkel kuum