Väinu Rozental • 5. detsember 2010 kell 21:00

Hekotek sai Eestis suurtellimuse

"Meie saime teada, et nad on lõpliku valiku teinud meie kasuks, eelmise nädala esmaspäeval," rääkis Hekoteki juhataja Heiki Einpaul. "Mul on äärmiselt hea meel, et valik tehti ikka kodumaise firma kasuks. Ilmselt on Stora Enso meie eelmise tööga - tarnisime üle aasta tagasi sisseseade nende Rootsis Gruvönis asuvale graanulitehasele - rahule jäänud," lisas ta.

Einpauli sõnul tarnivad nad Imaverre rajatavasse graanulitehasesse kõik seadmed ja vastutavad selle eest, et tehas kompleksselt tööle hakkab. Hekoteki allhankijad on mitmed maailma tuntud firmad, nagu näiteks Hollandi firma CPM, kes tarnib kolm graanulipressi, ja Saksamaa firma Stela, kes tarnib lintkuivati.

Kui paar aastat tagasi moodustas Eesti osa Hekoteki käibest vaid viis protsenti, siis tänavu on tänu suurematele projektidele tõusnud koduturu osa umbes 22 protsendini, märkis Einpaul.

ASi Stora Enso Eesti projektijuhi Siim Libliku kinnitusel oli konkurss Imavere pelletitehase täislahenduse pakkuja leidmiseks väga pingeline. "Valisime Hekoteki, kes seadmestab meile maailma tipptasemel tehase," ütles ta. "Hekotek on ehe näide, kuidas kunagisest alltöövõtjast firmast on kasvanud peatöövõtja," kinnitas Liblik.

Imavere saeveski territooriumile rajatav graanulitehas peaks toodangut hakkama andma järgmise aasta küttehooajaks ehk sügisel. Enamik sellest plaanitakse eksportida Rootsi ja Soome. Graanulitehase tootmisvõimsus on 100 000 tonni graanuleid aastas.

Stora Enso Wood Productsi juht Hannu Kasurinen ütles kaks kuud tagasi, et kontserni jaoks on Imavere üks tähtsamaid saeveskeid. "Imaverel on tugev ärikontseptsioon ja tugev baas edasiarenemiseks. Selle investeeringuga suurendame veelgi Imavere saeveski pikaajalist konkurentsivõimet," märkis ta.

Investeering toetub nii Stora Enso oma kui ka laenurahale. Uue tehase tooraine tuleb Imavere saeveskist, sest biokütuse tegemiseks sobib pea kõik, mis puidutehasest üle jääb. Tehas hakkab tootmiseks kasutama saeveski järelvääristamise tootmisjääke.

Stora Ensol on praegu neli graanulitehast. Rootsi graanulitehased asuvad Kopparforsis ja Gruvönis ning Venemaa tehased Nebolchis ja Impilahtis.

Hetkel kuum