Korras finantsarvestus on alus ettevõtte jätkusuutlikkusele

Mirje Trumsi 16. märts 2011, 00:00

Riigi idee luua programm, mis teeb raamatupidamise ise ära, on väga elukauge - see programm oleks ammu loodud, kui tarkvara suudaks aru saada majandustehingute tegelikust sisust. Raamatupidamine ei ole pelgalt konteeringud, see eeldab teadmisi nii raamatupidamisest, finantsarvestusest, maksundusest, äriõigusest, tööõigusest, majanduskeskkonnast ja ka pidevat kursisolemist seadusemuudatustega.

Juhul, kui ettevõtte juht ise ei ole finantsspetsialist, on hea raamatupidaja ettevõtjale sisuliselt paremaks käeks. Kas soodustada tendentsi, et raamatupidamine ja aruandlus on vajalik vaid riigile ning raamatupidamisega saab hakkama igaüks, kes suudab numbreid arvutisse toksida? Või astume sammu edasi ja teadvustame finantsinformatsiooni olulisust ettevõtjale, rõhutades raamatupidaja pädevuse tähtsust korrektse aruandluse koostamisel ka riigile.

Alternatiiviks oleks bürokraatiat vähendav portaal. Kuigi Eestis on olemas ettevõtjale olulist teavet koondav infoportaal (eesti.ee), osutus juhtide seas tehtud küsitluse põhjal probleemiks seadusega pandud aruandluskohustuste mõistmine ja erinevates seadustes orienteerumine.

Ettevõtjale oleks halduskoormuse vähendamisel abiks eraisikuile mõeldud X-teele sarnane ühendatud aruandluskeskkonna loomine, mille eesmärk oleks vähendada esitatavate andmete dubleerimist ning olla ettevõtjatele usaldusväärseks abimeheks, hoides kokku väärtuslikku aega. Näiteks miks peab teatama haigekassale töötaja töölevõtmisest, kui maksuamet seda juba teab ja näeb?

Praegu peab ettevõtte juht tegema raamatupidajale volitusi vähemalt neljas erinevas portaalis (maksu- ja tolliamet, statistikaamet, haigekassa, äriregister), lisaks erinevad nõuded lähtuvalt tegevusalast. Meie nägemusel võiks olla üks keskkond, kust on hallatav kogu ettevõtja aruandluskohustus kõigi riigiasutuste ees.

Lisaks kogu infot koondava keskkonna loomisele võiks riik pakkuda alustavatele ettevõtjatele tasuta koolitusi finantsvaldkonnas orienteerumiseks - ideaalis võiks juht osata lugeda bilanssi ja kasumiaruannet. Siis on kindel, et loodud väikeettevõtted omavad maksimaalset potentsiaali suureks ja edukaks kasvada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing