TEA juht peab konkurendi raskuste põhjuseks kohanemisraskusi

Anne Oja 01. aprill 2011, 08:44

TEA Kirjastuse juht Silva Tomingas tõrjub kahtlused nagu oleks tema isiklikult Eesti Entsüklopeediakirjastuse põhjamineku taga, pidades konkurendi ebaõnnestumise põhjuseks suutmatust tänapäevase majanduskeskkonnaga kohaneda.

Äripäeva küsimustele Eesti Entsüklopeediakirjastuse ASi teemal vastab TEA Kirjastuse juht Silva Tomingas.

Levivad jutud, nagu Eesti Entsüklopeediakirjastuse põhjamineku taga oleksite paljuski teie isiklikult. Esiteks seetõttu, et väike Eesti ei suuda kahte mahukaid teatmeteoseid avaldavat kirjastust ülal pidada ja TEA Kirjastus alustas nõukogude ajast välja kasvanud Eesti Entsüklopeediakirjastusest hiljem. Teiseks, TEA meelitas Eesti Entsüklopeediakirjastuse paremad töötajad ära.

Turumajanduses otsustab tellija, kelle ta valib. Eesti Entsüklopeediakirjastuse allakäik oli alanud palju enne seda, kui TEA kirjastus suure entsüklopeedia tegemist plaanimagi hakkas. Loodus tühja kohta ei salli: kuna Eesti Entsüklopeediakirjastus uue entsüklopeedia tegemist 2007. aastaks ei alustanud, otsustas seda teha TEA, mis oli selleks ajaks valmis saanud mitu suurt erialast entsüklopeediat ning lõpetanud kolmeköitelise koolilastele mõeldud laste- ja noorteentsüklopeedia e-versiooni tegemise. Sealt oligi aeg edasi minna, ja tänu sellele otsusele on tänaseks TEA entsüklopeedia kuus esimest köidet juba ilmunud ja e-Entsüklopeedia Internetis soovijale kättesaadav. Edasi liikusid oma tegemistes ilmselt ka Eesti Entsüklopeediakirjastuse endised toimetajad, kes mitmetesse tugevamatesse kirjastustesse, sh ka TEAsse suundusid.

Kolmandaks, olete varjamatult välja öelnud, et Hardo Aasmäe digientsüklopeediat ei tohiks riiklikult toetada ning väidetavalt tema veebientsüklopeedia arendamiseks eraldatud 6,7 miljoni kroonise toetuse otsust ka tühistada püüdnud. Kuidas kommenteerite?

Võrdne kohtlemine ja aus konkurents on ettevõtluse alustala. Konkursid ja riigihanked peavad olema ainult avalikud ja läbipaistvad. 6,7 miljonit krooni toetust, millest räägite, lööks konkurentsi kogu kirjastusturul täiesti paigast. Tühistada ma ei ole midagi püüdnud, sest ei teagi, kust selline raha sai tulla, ma pole sellisest hankest tänaseni veel kuulnud. Avalikkuse jaoks hakkab hämara raha kohal alati hõljuma korruptsioonivari.

Mida peate Eesti Entsüklopeediakirjastuse põhjamineku tegelikeks põhjusteks?

Suutmatust tänapäevase majanduskeskkonnaga kohaneda ja riikliku püsifinantseeringuta iseseisvalt hakkama saada.

Milliste sõnadega iseloomustaksite Hardo Aasmäed kui inimest?

Hea jutumees.

Kuidas suhtute tema ettevõtmiste riiklikku toetamisse?

Praegu on meil Eestis eraettevõtlus ja ei ole arusaadav, miks sotsialismiaegset mudelit peaks rakendama.

Millised tunded teid valdavad, kui kohus peaks Eesti Entsüklopeediakirjastuse pankroti välja kuulutama?

Väga kahju, sest Entsüklopeediakirjastuse ümber tekkinud skandaalid heidavad halba varju kogu Eesti kirjastusmaastikule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. April 2011, 10:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing