Sirje Rank • 16. mai 2011 kell 12:12

Island tahab eurot hoolimata kriisist

Island kavatseb euroga liituda niipea kui saab Euroopa Liidu liikmeks ning täidab rahaliiduga liitumise tingimused, ütles Islandi välismister Ossur Skarphedinsson.

„ELi tipud otsivad probleemidele lahendust,“ ütles minister intervjuus agentuurile Bloomberg euroala praegust võlakriisi kommenteerides. „Usun, et nad tulevad sellega toime.“

Island alustas ELiga liitumiskõnelusi ning peab vähemalt 6-7 aastat ootama, enne kui saab euro kasutusele võtta, ütles Skarphedinsson. Liitumine on jätkuvalt atraktiivne, kuna võlakriis on ministri sõnul ainult ajutine asjade seis. „Ma ei muretse eriti – selleks ajaks on lahendus leitud,“ ütles ta.

Islandi finantssüsteemi kollaps enam kui kaks aastata tagasi kukutas Islandi krooni kurssi euro suhtes ligi 80%. Valitsus riigistas pangad, eraldas kodu- ja välismaised varad ning sundis välismaiseid võlakirjaomanikke kandma suuri kahjusid. Krooni kaitseks kehtestati valuutapiirangud.

Strateegia oli kardinaalselt erinev sellest, mida rakendati Kreeka ja Iirimaa puhul, kus EL nõudis võlausaldajate kaitset ning rahaliitu kuulumine välistas devalveerimise.

Nobelist Paul Krugman pole olnud kitsi Islandi mudeli kiitmisega, nimetades seda pankrotiks majanduse taastumise nimel. Valuutakursi järsk langus viis kuus aastat defitsiidis olnud Islandi kaubanduskonto aastaga peale pangakrahhi plussi.

Islandil oleks aga paremini läinud kui riigil oleks olnud ELi toetus, arvab Skarphedinsson. „ELi suured jõupingutused raskustes riikide rahanduse stabiliseerimiseks näitavad, et parem on omada ELi tuge kui tegutseda üksi,“ ütles minister.

Islandi SKP kasvab tänavu OECD prognoosi järgi 1,5% ja tuleval aastal 2,6%. Iiri SKP kasvab Euroopa Komisjoni värske prognoosi järgi tänavu 0,6% ja aastal 2012 1,9%. Kreeka SKP kahaneb tänavu 3,5% ja kasvab tuleval aastal 1,1%.

Hetkel kuum