28. oktoober 2011 kell 15:09

USA defitsiidi vähendamise debatt saab hoogu juurde

Mida lähemale jõuab 23. november seda tugevamaks muutub parteide surve Ühendriikide eelarvedefitsiidi vähendamise küsimusega tegelevale parlamendi „superkomiteele”. Eesmärk on taastada ameeriklaste usk Kongressi tegevusse enne 2012. aasta presidendivalimisi.

Superkomiteena tuntakse suvel võlapiiri-kokkuleppe tulemusena moodustatud kuuest vabariiklasest ja kuuest demokraadist koosnevat Kongressi komiteed, mille ülesanne on 23. novembriks tulla välja kavaga, kuidas kümne aasta jooksul kärpida Ühendriikide eelarvedefitsiiti vähemalt 1,2 triljoni võrra.

Nii vabariiklaste kui ka demokraatide liidrid on rõhutanud, et plaani valmimine ja kokkuleppe saavutamine on ülioluline, sest ühest küljest saadetakse sellega positiivne sõnum turgudele, kuid teisalt aitab see kaasa ka ameeriklaste endi kindlustunde taastumisele. Juhul kui parteid kompromissi 23. novembriks ei saavuta, jagunevad kulude kärped võrdselt kaitse- ja sisepoliitika vahel.

Suurim vastuolu keerleb jätkuvalt maksude tõstmise ümber. Republikaanide meelest pärsiks see töökohtade arvu kasvu; maksutõusu pooldavad demokraadid süüdistavad neid aga omakorda rikaste kaitsmises ja siirusetuses.

Rahva usaldus poliitikute tegevuse osas on väga madalale langenud. Hiljutised küsitlused näitasid, et vaid 9% ameeriklastest usub Kongressi tegevusse. Analüütikute hinnangul  vähendaks kokkuleppe mittesaavutamine seda protsenti veelgi, sest see oleks järjekordseks märgiks poliitikute ebaefektiivsest tegevusest.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum