Anne Oja • 16. november 2011 kell 14:53

Leedu ajakirjanik: ootasime valitsuse rünnakut pangale

Leedu ajakirjanik Ramunas Kontrimas ütles, et ajakirjanikud ootasid täna valitsuse rünnakut kohalikule pangale, sest said sellest eile vihje.

"Juba eile oldi valmis, et valitsus alustab ühe kohaliku panga ründamist," tunnistas Leedu news2bizi toimetajana töötav Kontrimas lisades, et eile ilmus järelevalve vastav märge, kuid selles ühtegi nime ei nimetatud. Snoras pole küll päris kohalikul kapitalil põhinev pank, kuna põhiaktsionär on Venemaalt, märkis ta.

Kontrimas ütles, et toimunu on siiski väga ootamatu ja lähemat infot kellelgi pole. Leedu kekspank avaldas oma kodulehel leedu ja inglisekeelse teate Snorase panga tegevuse peatamisest, kuid Äripäeva telefonikõne ajal kell 17.45 oli inglisekeelne teade veebist kadunud. "Snorase enda kodulehekülg ei tööta enam," märkis Kontrimas.

Snoras plaanis selle aasta jooksul uue aktsiaemissiooniga kapitali kahekordistada ning kaasata mõned institutsionaalsed investoris Suurbritanniast. Sellise taotluse esitas Snoras keskpanka kevadel, kuid luba pole saanud.

Snorase tegevuse peatamise teates ütles Leedu keskpank, et rahul ei saa olla kommertspanga varade kvaliteediga. Ühtlasi toodi välja, et Snoras on ignoreerinud keskpanga nõudeid, täites neid vaid formaalselt, mis suurendab riski. Panga tegevus peatati klientide ja avalikkuse huvides, aga ka selleks, et tagada Leedu pangandussüsteemi stabiilsus.

Leedu keskpank soovitas valitsusele Snorase aktsiate ülevõtmist kui kõige efektiivsemat lahendust. Snorase ajutiseks juhiks määrati Simon Freakley, Zolfo Cooper LLP vanempartner.

Snorase suurimad aktsionärid olid septembri lõpus 68,10%ga Venemaa kodanik Vladimir Antonov ja 25,31%ga leedulane Raimondas Baranauskas. Snoras on oma 8,1 miljardi litise varade mahuga suuruselt Leedu viies pank, kuid suurim pank Leedus, mille kapital ei pärine Lääne-Euroopast. Leedu ärilaenude turust kuulus Snorasele 9%, tarbimislaenude turust 3%, ettevõtete deposiididest 11% ning eraisikute hoiustest 15%.

Hetkel kuum