Sirje Rank • 22. november 2011 kell 12:53

Hoiatus: raha niisama ei anta

Euroopa Liit kordas hoiatust Kreekale.

See tähendaks, et 20 päeva pärast oleks Kreeka valitsusel raha otsas, vahendas Wall Street Journal.

Patiseisu põhjuseks on konservatiivse partei Nea Dimokratia juhi Antonis Samarase keeldumine, kuna valijad võivad seda tõlgendada kui taganemist lubadusest võimule pääsedes Kreeka abiprogrammi tingimused ümber rääkida.

„Raha jätkub veel 20 päevaks,“ ütles üks Kreeka valitsusametnik. „Ilma laenuta ei suuda me lunastada detsembris tagasimaksmisele kuuluvaid võlakirju 2,8 miljardi euro väärtuses ega maksta palku ja pensione. Olukord on väga tõsine ja vajab lahendust veel sel nädalal.“

ELi diplomaadi sõnul sai Kreeka peaminister Lucas Papademos eile toimunud kohtumistel Euroopa Komisjoni juhi Jose Manuel Barroso ja Euroopa Ülemkogu juhi Herman Van Rompuyga uue hoiatuse. Täna kohtus ta eurogrupi juhi Jean-Claude Junckeriga, kelle sõnul peab kirjalik nõusolek laual olema hiljemalt 29. novembriks eurogrupi kohtumiseks.

Hollandi rahandusminister Jan Kees de Jager ütles samuti, et finantsabi Kreekale lõpeb, kui Samaras kirjalikult reforme ei toeta.

„Kreeka suhtes valitseb suur umbusaldus,“ ütles üks ELi diplomaat. „Nii ei piisa enam tavalistest lubadustest, mida Ateena on korduvalt murdnud.“

IMF arutab Kreeka abilaenu väljamakset tuleval nädalal.

Hetkel kuum