Indrek Kald • 9. veebruar 2012 kell 12:04

Kaljuvee toetab Eesti Energia viimist Partsi alt Ligi alla

Täna arutab riigikogu majanduskomisjon elektrituruseaduse muutmist, millega viiakse Eesti Energia rahandusministeeriumi haldusalasse.

Majanduskomisjoni keskerakondlasest liige Lembit Kaljuvee ütles, et ettepanek on mõistlik ja seda võiks toetada.

"Euroopa Liidu nõuetest lähtuvalt ei tohi 2013. aasta märtsist elektri põhivõrgu ettevõte enam olla otseselt elektrit tootva ettevõttega samades kätes," selgitas ta. "Selle probleemi lahendamiseks soovitakse viia Eesti Energia rahandusministeeriumi haldusalasse," lisas Kaljuvee.

Tema sõnul on tänane olukord teatud mõttes kummaline, sest elektrit tootev Eesti Energia, võrguteenust pakkuv Elering ning ka elektrihinda kooskõlastav lonkurentsiamet on majandusministeeriumi haldusalas. "Jääb mulje, et majandusministeeriumil on Eesti riigis elektriküsimustes monopol."

"Samas tuleb tähele panna, et Eesti Energiat on viimasel viiel aastal kasutatud kui finantsinstrumenti, aga mitte Eesti rahva huvides tööd tegevat asutust," nentis Kaljuvee. "Just rahandusministeeriumi huvides on olnud Eesti Energiast välja võetavad hiigeldividendid, sest sellega on paranenud riigieelarve tasakaal. Ka võrguettevõtte Eleringi eraldamine tehti ära finantstehinguna, mis omas riigieelarvele positiivset mõju. Aktsiiside suurendamist on otsustanud samuti rahandusministeerium," selgitas ta.

Kaljuvee küsis, kas Eesti Energia on riigile oluline finantsinstrumendina või elektritootjana. "Minu arvates on energiajulgeolek ja energia tootmine Eesti majanduse seisukohalt olulisem kui energiafirma kasutamine riigieelarve ning riigikassa ilustamiseks," rõhutas ta.

Hetkel kuum