Kõige pikemalt plaanivad järgmisel nädalal streikida haridustöötajad, 7.–9. märtsini toimuvast streigist võtab osa umbes 12 000 õpetajat.
Eesti Haridustöötajate Liidu (EHL) ametliku streigiteate järgi algab streik järgmise nädala kolmapäeval 7. märtsil kell 8 ja kestab 9. märtsini. Vastavalt õpetajate otsustele kohtadel toimub streik haridusasutustes üks kuni kolm päeva. Streik on üleriigiline, hõlmates õpetajaid kõigis maakondades. Streigi ajal korraldavad sellest osavõtjad pikette ja miitinguid. Näiteks Tallinna õpetajad kavandavad miitingut 7. märtsil kell 12-13 Vabaduse väljakul.
Õpetajate streigi põhjuseks on asjaolu, et pole saavutatud õpetajate töötasu alammäärade tõstmise kokkulepet. Haridustöötajate liidu nõue on, et 2012. aastal tõstetaks õpetajate töötasu atesteerimisel omistatud ametijärkude kaupa üleriigiliselt 20 protsenti. Nõude kohaselt peaks noorempedagoogi palga miinimummäär ulatuma 729,82 euroni, pedagoogil 772,85 euroni, vanempedagoogil 883,28 euroni ja pedagoog-metoodikul 1066,66 euroni.
Praegu on noorempedagoogi palga alammäär 608, pedagoogil 644, vanempedagoogil 736 ning pedagoog-metoodikul 888 eurot.
Haridustöötajate streigiga on lubanud ühineda ka näiteks Eesti Muusika- ja Kunstidekoolide Ametiliit. Samuti ühineb õpetajate streigiga Eesti Lasteaednike Liit, ent lasteaedade uksed streigipäevadel päris suletud siiski ei ole.
Haridustöötajate meeleavaldusel 7. märtsil Tallinnas on lubanud osaleda Eesti Õdede Liidu (EÕL) liikmed, samuti osalevad EÕLi liikmed toetusstreigis solidaarsusavaldusena haridustöötajate nõudmistele. Kava kohaselt on tööseisak planeeritud toimuma Tartu ja Tallinna suuremates haiglates, ent välistatud ei ole tööseisakud ka teistes linnades asuvates tervishoiuasutustes.
Eesti Arstide Liit ja Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit korraldavad 7. märtsil kell 12-13 tunniajalise tööseisaku, et toetada õpetajate streiki palgatõusu saavutamiseks. Peatatakse ambulatoorsed vastuvõtud ja plaaniline töö statsionaaris. Patsientidele teatatakse ette vastuvõtu ärajäämisest või edasilükkamisest ja statsionaarne töö korraldatakse ümber vastavalt võimalustele. Erakorralist arstiabi antakse täies mahus.
Haridustöötajaid on nende nõudmistes lubanud toetada ka Eesti Teatriliit, kes korraldab 7.-9. märtsini etendusasutustes toetusstreike. Teatriliit tegutseb samaaegselt ka ametiühinguorganisatsioonina, kuuludes TALO koosseisu.
Seotud lood
Ametiühingud korraldavad järgmisel nädalal rea aktsioone, mille eesmärk on protestida kollektiivlepingu seaduse ühepoolse muutmise vastu valitsuse poolt, samuti julgustada ja toetada õpetajate streiki.
Eks nurinat ja rahulolematuid töötajaid on aeg-ajalt ikka, aga praeguses olukorras inimestel küll mingit streigiplaani ei ole, ütles ASi Kunda Nordic Tsement tegevdirektor Meelis Einstein.
Meile pole õpetajate mure võõras, kuid metsamehed järgmisel nädalal toetusstreigis ei osale meie majandusharu spetsiifika tõttu, ütles metsatöötajate ametiühingu juhatuse liige Eve Sepp
Kõige laiemas mõttes öelduna – tagame töötajate rahulolu, vastas ASi Kalev Chocolate Factory tegevdirektor Kaido Kaare päevaküsimusele: mida te teete selleks, et teie töötajad ei streigiks.
Suurel osal tuleohutusülevaatuse kohuslastest on jätkuvalt ülevaatus tegemata. Päästeamet on viimasel ajal saatnud ettevõtetele hoiatusteateid. Foruse praktika näitab, et tihti pole ettevõtete juhid ja hoone haldjad kursis, millised tuleohutusnõuded peavad olema täidetud ning mis regulaarsusega tuleb seadmeid kontrollida. Valdavalt on murekohad objektidel sarnased.
Enimloetud
1
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
2
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
5
“Aeg on sealmaal, et Eesti mehed võtavad ise asja kätte.“
Hetkel kuum
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
“Ilmselt siin sügisel võib uudiseid kuulda“
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele